Wpis z mikrobloga

Chcę uwarzyć letniego Pale Ale o wyrazistym cytrusowym smaku i aromacie. Goryczka umiarkowana, według podanej receptury wychodzi ok 50 IBU. Chciałbym byście rzucili okiem czy receptura jest ok :)

Słody:
Pale Ale 5kg
Karmelowy Jasny 0.25kg
Chmiele:
Citra 100g
Cascade 100g
Centenial 100g
Drożdże:
Safale US-05

Zacieranie na lenia + mashout. Planowana ilość to ok. 20l piwa (22-24 brzeczki nastawnej) finalnie o ekstrakcie 12Blg

WARZENIE:
70' - gotowanie
30' - 10 g Citra
20' - 10 g Cascade
15' - 5 g Centennial
10' - 10g Citra, 10 g Cascade
5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial
0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial

Na zimno: 50g każdego

#piwowarstwo
  • 21
Mi osobiście się podoba tylko z tego zasypu to wyjdzie Ci coś pomiędzy 13 a 14. No ale to zależy od wydajności warzelni. Tak jak napisał @Lrrr WINCYJ HMIELUF ;)
@kws77: Z wydajnością u mnie jest różnie, dlatego wolę celować w wyższe Blg ;)
@kon-jakub: Nie chcę mocnej goryczki, dlatego daję dopiero na 30' przed końcem. Wdg kalkulatora i tak wychodzi 50 IBU.
@Lrrr: Też nie jestem do karmelowego przekonany, pszenica jest ciekawą alternatywą, ale po ostatnim pszenicznym mam lekki uraz bo nie wiem co zrobiłem źle, ale wyszło kwaskowate i mało treściwe. Pisałem gdzieś o tym na mirko
Też robiłem nzpa z chmieleniem od 30' na Nowozelandczykach. Wyszło bardzo pijalne ale jednak brakowało mi w nim jakiegoś amerykańskiego akcentu. Może to kwestia przyzwyczajenia i małej ilości eksperymentów z chmielami z nowego świata. Zamiast 0' whirlpool, to dobry pomysł.
@PIWOWARSTWO: za prosto, chcę poeksperymentować z różnymi czasami chmielenia.
@Lrrr: Tak, robiłem New Zeland Pale Ale i wyszło świetnie. To na czym mi zależy przy tym piwku to intensywny cytrusowy/cytrynowy aromat i smak - taki jaki dają amerykańskie chmiele.
@kws77: Dzięki.
@Gronie: Napisz jak wyszło.
@markaron:
upraszczać, upraszczać... 60', 15', 5', 0'. Ja robię jeszcze prościej: 60', 10', 0'.

No i karmelowy jasny, kontrowersyjny wybór na letnie PA. Już wybrałbym coś ciemniejszego - typu 100, nada konkretniejszego smaku bez posmaku toffi.
@markaron:
ile i co się z tego #!$%@?, a ile zdąży odparować? Nie wiem. Nie wrzucałem chmielu po wstępnych chłodzeniu, nie mam doświadczenia ani nie spotkałem się z ciekawą literaturą na ten temat. Możesz próbować, ale co to da i czy takie rozwiązanie jest korzystne - to trzeba zapytać się mądrzejszych ;)
@markaron:
hm, byo i piwoorg znam dość dobrze ;)
to dobry artykuł, aczkolwiek jak nie ma twardej ilościowej analizy, to traktuję to jako ciekawostkę, a nie stan sztuki. Ja tej opcji nie testowałem, ale pewnie w 2017r. wezmę na warsztat kilka tego typu hipotez i sprawdzę metodą naukową :).

Spróbuj, może wyniki będą satysfakcjonujące dla Ciebie.