Wpis z mikrobloga

@PsichiX: Mam tego mnóstwo, podlajkowałam chyba wszystkie "naukowe" fanpejdże na fejsie, więc co rusz coś mi wyskakuje na tablicy ciekawego i kolekcjonuję. Tego konkretnie gifa podrzucił mi "Nauka, głupcze" (polecam, bardzo wartościowy content).
  • Odpowiedz
to aż dziwne, że nie widziałaś tego wcześniej. Nam na biol-chemie nauczyciel pokazywał takie filmiki na lekcji. Teraz daje korki z biologii i też staram się dzieciakom pokazywać co się tylko da na filmikach ;)
  • Odpowiedz
@chromatografia: XXI wiek, od ponad 10 lat YT i setki innych stron z filmikami w Internecie, płyty dołączane do podręczników, publikację naukowe z GIFami, studia wyższe z nauk medycznych a Ty dopiero teraz ogarnęłaś jak wygląda mitoza?


  • Odpowiedz
Dla zainteresowanych. :)

Jasnoczerwonym pokazana jest chromatyna, czyli DNA+różnego typu białka. Bardzo ładnie widać, że w stanie "normalnym" (nie w trakcie podziału, czyli kiedy jądro komórkowe jest całe i w miarę statyczne) jest ona bardzo rozluźniona i rozpulchniona. To po to, żeby był dostęp do genów. Samo DNA można upakować (skondensować) znacznie gęściej, co dzieje się tuż przed ściągnięciem się DNA do środka komórki, gdzie potem tworzy tzw. płytkę metafazową - czerwona
  • Odpowiedz