Wpis z mikrobloga

#ziola #zielarstwo #zdrowie #kobiety #medycyna

Takie coś znalazłem:

Owoc niepokalanka:
- reguluje cykl miesiączkowy
- łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego
- pomaga pozbyć się problemów skórnych.

Ponadto niepokalanek działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo. Można go przyjmować w formie naparu, w formie sproszkowanej lub zrobić z niego nalewkę. Suszony owoc niepokalanka jest także cenną przyprawą.

Link do sklepu
  • 10
@terrarium2: niepokalanek działa na prolaktynę i reguluje jej poziom w organizmie (może zarówno pobudzać wydzielanie, jak i hamować). Pomaga przy łysieniu homonalnym również.
@krasecz: niepokalanek (Vitex agnus castus) - jego owoce zawierają glikozydy irydoidowe - agnuzyd i aukubinę. Wyciągi z surowca działają w zaburzeniach menstruacji, klimakterium, mastodynii. Mechanizm jest nie do końca poznany. Taką informację przepisałam z podręcznika do farmakognozji dla studentów farmacji. Mam nadzieję, że zaspokoiłam Twoją ciekawość, a
@krasecz: z drugiej jednak strony niewiele osób w ogóle jest zainteresowanych składem (szczególnie, że jak zerkniesz do Różańskiego, to tak to właśnie wygląda). W ogóle niewiele osób się tym interesuje, raczej lecą na magię i zabobony albo prosto i strawnie podane informacje. Dla mnie to też jest głupota, bo się czuję jak taki farmaceuta patrzący na swoich pacjentów kupujących tonami niepotrzebne tabletki. Zobacz sam - ile osób słyszało o głoszącym swoje
@czostnek: Ja szczęśliwie zostałem przeszkolony w tej kwestii dlatego jestem wyuczony by takie rzeczy sprawdzać. No ja akurat miałem problemy wątrobowe i codziennie sobie biorę łyżeczkę zmielonego ostropestu i już po 2 tygodniach miałem znaczną poprawe wyładników
@krasecz: ostropest jest świetny (swoją drogą sylimarynę znajdzie się w części suplementów czy leków na wątrobę, np. Sylimarol), ale też nie można przesadzić. Miałam klienta, który jadł 3 duże łyżki dziennie i potem miał jasne plamy na skórze. Z drugiej strony plamy wątrobowe znikają. Fajna sprawa, choć ja stosuję olej akurat. Fajnie, że są świadomi ludzie nawet na mirko :)