Wpis z mikrobloga

Jak jest z podatkami w #uk

Dostaje się zwrot podatku za ubiegły rok w kolejny (np. w 2016 za 2015) czy zaczynają je pobierać dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku?

To drugie wynikałoby z wypowiedzi, które tutaj widziałem, ale chcę się upewnić.
  • 9
@jegertilbake: Gdy idziesz do pracy wypełniasz druczek, że jest to twoja pierwsza i jedyna praca w UK. Dzięki temu nazwijmy to kadrowy/księgowy/nie wiem ale chodzi o payroll wie ile potencjalnie zarobisz w tej firmie i obliczy ci podatek. Jeśli wyjdzie, że nie przekroczysz progu w ogóle go nie zapłacisz. Jeśli w ciągu roku podatkowego (od kwietnia do końca marca) zmienisz prace na inną - powiedzmy lepiej płatną, nowy payroll będzie chciał
@Mysiunia_: Kurde ja tak się na razie nie chcę wgłębiać xD nie wiem nawet czy odpowiedziałaś na moje pytanie, chodzi mi o to czy jeśli mam jedną pracę np. na magazynie za 8 funtów/ h to czy dostaję do łapy to 8 funtów za każdą godzinę do momentu aż łączna suma tego co zarobiłem przekroczy 10500 (czy ile jest kwota wolna teraz) czy jest pobierane już od samego początku pracy i
@jegertilbake: zapłacisz jedynie 20% od wszystkiego co jest powyżej 10600 - zarobisz 1100 zapłacisz 20% od 400 funtów rozumiesz? Ale jeśli zaczniesz pracę i za 10funtów za godzinę ale w środku roku podatkowego to nie zapłacisz podatku wcale, bo choćbyś się wydupczył na nadgodzinach to dalej 10600 w roku rozliczeniowym nie zapłacisz. Jeśli masz wątpliwośći poszukaj swojego HR i sie jego zapytaj. HR to taka magiczna osoba od pracowników, co prowadzi
@Mysiunia_: ja jeszcze nie jestem w UK, na razie sie orientuje jak to wyglada. Mi wlasnie chodzi tylko o to czy podatek jest pobierany od razu po rozpoczeciu pracy i zwracany pozniej czy jest pobierany dopiero po przekroczeniu 10600 funtow. Chodzi mi o sam moment pobierania podatku a nie kwoty ani %.

zapłacisz jedynie 20% od wszystkiego co jest powyżej 10600 - zarobisz 1100 zapłacisz 20% od 400 funtów rozumiesz?


Kurde
@jegertilbake: Tak. Ze mnie zdzierali, poszłam podpisałam papierek (zaczęłam pracę w maju czyli miesiąc po rozpoczęciu roku podatkowego) i przestali zdzierać i zwrócili tamto co zapłaciłam. Tak długo jak payroll jest w stanie obliczyć podatek na cały rok, tak długo będziesz płacił tylko tyle ile wyjdzie mu z obliczeń, że brutto będzie powyżej progu.
@jegertilbake: Pamiętaj, żeby upewnić się jeszcze u pracodawcy jak to wygląda, bo może się okazać, że w tej firmie jest troszke inaczej, ale wciąż zgodnie z prawem:) I radzę dowiadywać się u HR lub kogoś w tym stylu, a nie od współpracowników:p - wiem z doświadczenia.
Ja pracowałem przed 2 miesiące przez agencję od października na tymczasowym NINo. Od stycznia inna firma i konrakt, z agencji mialem emergency taxcode i caly czas normalny podatek. Wszystko ponizej 10600 brutto. Szefowa z obecnej firmy mowila ze zwrot to po dostaniu p60 dopiero mogę, ja dałem im p45 z agencji i za ostatnie wyplaty 0 podatku. Więc jak będzie z tym zwrotem w moim wypadku?