Wpis z mikrobloga

@bluemusic: Esperanto mówi ok. 1,5 mln ludzi więc jest z kim pogadać a jednocześnie nauka trwa kilka miesięcy a nie kilka lat. Poza tym zależy mi żeby taki jedyny logiczny sposób porozumiewania się ludzi propagować i będę namawiał do tego innych
@BongoBong: Co nie czyni go gorszym a jedynie mniej popularnym, myślę że to może być kolejny etap, gdy ludzie zmądrzeją i zaczną uczyć się esperanto masowiej odkryją też Ido
  • Odpowiedz
@bluemusic: kilka milionów rozproszonych po całym świecie to nie jest mało. Obecnie w znajomych mam kilkanaście osób z całego świata z którymi rozmawiam w esperanto. Także słaby argument.
  • Odpowiedz
Co nie czyni go gorszym a jedynie mniej popularnym, myślę że to może być kolejny etap, gdy ludzie zmądrzeją i zaczną uczyć się esperanto masowiej odkryją też Ido


@Sepzpietryny: Tak, tylko jeżeli będziemy iść w stronę jak najbardziej idealnego języka to przebije je język który zostanie stworzony przez naukowców dzisiaj, przy zastosowaniu dzisiejszej wiedzy o językach. I znów ido okaże się pełne wad. Esperanto ma tę zaletę, że jest najpowszechniejszym z
  • Odpowiedz
@BongoBong: Ido traktuję na razie jak ciekawostkę bo nawet nie mam jak się go uczyć (z esperanto też nie jest za rewelacyjnie)
Nawet rozpowszechnienie czystego Esperanto bylo by wielkim sukcesem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Sepzpietryny: jeden z problemów to np. instruisto oznacza zarówno nauczyciela płci męskiej jak i płci nieznanej. Jest pomysł aby rzeczowniki były neutralne i końcówka icxo - męskie, ino-żeńskie. Rozwiązuje to problem nieładnych słów jak gepatro (rodzic).

Co np. utrudniają?
  • Odpowiedz
@dad1111: Nie podoba mi się alfabet, po co tak podobne c i cx? W wymowie lektora parę razy się pomyliłem a co dopiero w normalnej szybkiej mowie?
Mam też uwagi co do końcówki biernika ale na razie jeszcze mało wiem
  • Odpowiedz
@dad1111: Po co "cz" w języku uproszczonym? Podobnie jak gx i ultraniepotrzebnym hx.
Myślę że Traugutt za bardzo bazowal na istniejących słowach zamiast wybrać to co dobre i wywalić resztę
  • Odpowiedz