Wpis z mikrobloga

Jest początek lat 30. Irena studiuje polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w lewicującym Związku Młodzieży Demokratycznej. Na wykładach stoi - na znak protestu wobec getta ławkowego dla Żydów. Bojówkarz ONR-u szturcha pałką jej przyjaciółkę: - Dlaczego stoisz? - Bo jestem Żydówką. - A dlaczego ty stoisz? - Bo jestem Polką - odpowiada Irena i dostaje od ONR-owca w twarz.

http://www.dzieciholocaustu.org.pl/szab8.php?s=sendlerowa014_01.php
ONR vs Irena Sendlerowa
tak a propos zaproszenia ONR do jednej ze szkół
#4konserwy #neuropa #onr #historia
  • 28
@Ofacet: Definicje nigdy nie tracą na znaczeniu. Po prostu niektórzy ludzie są za głupi żeby ich znaczenie zrozumieć i jest to wina tylko i wyłącznie tych konkretnych ludzi, nie idei. Nienawiść nie wynika z nacjonalizmu, a już na pewno nie jest żadną jego podstawą - po prostu pewne formacje i osoby używają nacjonalizmu jako usprawiedliwienia dla swoich postaw.

To że ktoś określający się jako nacjonalista jest jednocześnie rasistą nie oznacza, że
@Salieri_: Ale nacjonalizm wynika z nienawiści. Jak dla mnie jeden #!$%@?. Podobają mi się założenia komunizmu ale doskonale wiem jak to wygląda w praktyce wiec z komunizmem walczę. Podobnie jest z nacjonalizmem.

Możesz sobie używać błędu logicznego 'no true scotsman' ale nic to nie da bo nie zmienisz tego jak nacjonalizm wygląda. A wygląda właśnie tak jak go opisuje.

Zupełnie jakby komunista starał się mi udowodnić że komunizm jest dobry bo
@czaykowski:
Chce tylko zrozumieć. Czyli przynaleznosc do ONR wyklucza z ludzkiej postawy w czasie wojny czy jak.
W przypadku dzialan przedwojennych powinno sie opisywac wszystko w szerszym kontekscie.
Niechec do zydow tez miala swoje podstawy i nie byka jednostronna. Mimo to dzialaly uczelnie, prasa i olityka zydowska na terenie kraju.

To tak jak byc za 50 lat ocenial PO jedynie przez pryzmat zamordowania Rosiaka.
@HomofobicalEuphoria:

Niechec do zydow tez miala swoje podstawy i nie byka jednostronna.

Tym chcesz wytłumaczyć getta ławkowe w II RP?
Wielu ONR-owców podczas wojny na pewno wykazało się bohaterstwem. To jednak nie wyklucza faktu, że ONR przed wojną był organizacją nielegalną i tak jak w przytoczonym fragm. życia Sendlerowej o wątpliwych walorach społecznych. Historia dość surowo ocenia założenia ONR - niekiedy nazywa je faszystowskimi, zakrawającymi o narodowy socjalizm (m.in. gospodarka centralna).
@Ofacet: Tylko w twojej głowie. A tak serio nie byłbym tak pewny w jakim kierunku pójdzie i co przyniesie przyszłym Brytyjczykom i Norwegom ich rozbudowany system socjalny, oparty na, w przypadku Brytyjczyków, mało uczciwie zdobytym majątku.
Wracając zaś do głównego wątku, sam się zaplątujesz w ideologiczne podziały mieszając wszystko ze wszystkim.