Wpis z mikrobloga

  • 0
@bachuxd: głównie chodzi o Anabaptystów, Amiszów i Mennonitów. Musze znaleźć jakieś źródła opisujące ich powstanie, zwyczaje społeczne, religijne itp. temat jest prosty ale na początku wszystko jest trudne jak się nie zapozna z tematem dlatego głównie chodzi mi o materiały, które pomogą w tym
@fromasz56: Najprostszy rys znajdziesz w takich ogólnych opracowaniach, jak np. "Historia Teologii Chrześcijańskiej" Rogera Olsona, jest tam krótki rozdział poświęcony anabaptystom i mennonitom. Mogę Ci też podać dokładniejszą bibliografię, ale wszystkie pozycje są anglojęzyczne, nie wiem czy wydano po polsku cokolwiek na ten temat.
@fromasz56:
George H. Williams "The Radical Reformation" - zestawienie dwóch nurtów reformacji -urzędowego i radykalnego
William R. Estep "The Anabaptist Story" - najwięcej informacji historycznych nt. anabaptystów
Leonard Verduin "The Reformers and Their Stepchildren" -może być trochę kontrowersyjna, o relacjach pomiędzy reformatorami urzędowymi, a anabaptystami itd.
Timothy George "Theology of the Reformers" - jeden z rozdziałów nt. Simonsa
"Balthasar Hubmaier: Theologian of Anabaptism" pod red. H. Wayne Pipkin -dużo tekstów źródłowych
  • 0
@Ian: to akurat nie dla mnie ale mój różowy potrzebuje opisać anabaptystów w pierwszym rozdziale jako wstęp do dwóch kolejnych o amiszach i mennonitach a ich powstanie jest dość mocno "skomplikowane" a też ja nie jestem w temacie ponieważ moje studia były już dawno i dotyczyły nauk ścisłych ;) dlatego napisałem na Mirko z myślą, że może ktoś mi pomóc w uzyskaniu takich informacji.

@szalonyjogurt: dziękuję Ci ślicznie Mireczku!
@fromasz56: ok. mnie te tematy dosyć interesują (sam jestem baptystą) ale nie na tyle by pomóc wiedzą w pisaniu pracy naukowej. anabaptyści już dawno nie istnieją, ale mennonici i amisze jeszcze się zachowali, głównie w USA. W Polsce jest jedna rodzina amiszów.