Wpis z mikrobloga

Postępuje demontaż polskiej polityki wschodniej
- kryzys konstytucyjny i związane z nim reperkusje wizerunkowe przyniosły duże straty na odcinku wschodnim. Polsce bardzo ciężko będzie kontynuować politykę demokratyzacji krajów byłego ZSRS powołując się na własne doświadczenia transformacyjne. Rosyjska dyplomacja z pewnością będzie podkreślać kwestię deficytów demokratycznych nad Wisłą operując zachodnimi publikacjami prasowymi. W efekcie podważony zostanie -jako alternatywny wobec "suwerennej demokracji"- polski model rozwojowy,
- Problemy ma jedno z najważniejszych narzędzi soft power na Wschodzie jakimi dysponuje Warszawa. Czytany chętnie na Zachodzie New Eastern Europe nie dostał dotacji z ministerstwa kultury,
- Plotki głoszą, że polski rząd będzie chciał zlikwidować Centrum Polsko-Rosyjskiego Pojednania i Dialogu (finansowane z budżetu RP). Tymczasem wydaje ono serwis internetowy Intersection Project stanowiący ważne pole wymiany informacji dla Rosjan i ekspertów anglojęzycznych. O wadze tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt opisywanego przez wicedyrektora CPRPiD Ernesta Wyciszkiewicza zmasowanego ataku rosyjskich trolli na wspomnianą witrynę internetową. W razie likwidacji instytucji nasuwa się pytanie do dalej z Intersection?
To tyle jeżeli chodzi o 100 dni nowego rządu. Zobaczymy co dalej?

Źródło
Piotr A. Maciążek https://www.facebook.com/Piotr-A-Maci%C4%85%C5%BCek-108453882585220/?fref=nf

#polityka #pis #rosja #ukraina #demokracja
  • 2
@bardakon: Pisałem o tym zaraz na poczatku kryzysu z trybunałem to mirczeki twierdziły, że ich mało obchodzi wizerunek Polski za wschodnia granica. Poiltyka zagraniczna moze zostąc położona na wszystkich frontach bo niby to sojusznicy z Miedzymorza po cichu cieszą sie z osłabienia pozycji Polski bo na tym oni moga skorzystac. No chyba, że ktoś na poważnie bierze słodzenie Polakom przez Orbana to wtedy może być zadowolony.
Jak na Zachodzie to wiadomo.
@szurszur: Każda dyskusja o polityce sprowadza mnie do jednego wniosku - jesteśmy bardzo głupim społeczeństwem, które nie potrafi objąć swojej sytuacji dalej niż w 2 lata w przód i wstecz. To się nie może dobrze skończyć. Nie tylko manipuluje nami tvp, ale sami sobą manipulują, o czym świadczą wpisy na mirko.