Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu pisząc o szkodliwej wobec Polski postawie polskich narodowców organizujących prowokacyjny marsz w Hajnówce tuż przy granicy z Białorusią ku czci R.Rajsa "Burego" napisałem takie zdanie: "Ciekaw jestem kiedy podłapie to kremlowska machina propagandowa."

Odpowiadam - już podłapała. Główny program publicznej tv Pierwyj kanał wysłał swoją ekipę do Hajnówki. Pokazali oni dziesiątkom milionów ludzi, że Polacy czczą morderców kobiet i dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=FTOpbF8XEV0

" Z imieniem Boga na ustach uczestnicy marszu uczcili żołnierzy wyklętych. Tak tutaj nazywają bojowników rozgromionej Armii Krajowej, którzy po wojnie utworzyli antykomunistyczne podziemie i terroryzowali ludność cywilną.
Jeden z najbardziej znaczących osób to kapitan R.Rajs "Bury". On jest w środku plakatu. Winny śmierci dziesiątków ludzi we wschodniej Polsce na poczatku 1956 roku."

Potem jest mowa o tym, że marsz ma sławić odwagę Rajsa ale rzecz w tym, że własnie w na tych terenach jego oddział 70 lat wczęsniej zamordował 79 prawosławnych Białorusinów. Według lektora wychodzi na to, że obecnie odwaga ( polskich nacjonalistów) polega na tym aby przemaszerowac przed potomkami rozstrzelanych i spalonych żywcem ludzi.
W filmie jest pewne przekłamanie bo twierdzą, że na stornie prezydenta pojawiła sie reklamowa grafika marszu z wizerunkiem Raisa. Ale pokazują obrazek z profilu ONR, wiec to nieprawda. Ale tekstowa informacja o marszu na stornie prezydenta była zanim w panice ją usunięto.
Wspominają, że w Polsce od 5 lat żołnierze wykleci maja swoje narodowe święto. Po takim wstepie o Rajsie odbiór widza jest negatywny w stosunku do całości podziemia.
Jest tez kilka wypowiedzi przedstawicieli mniejszości białoruskiej i uczestnika marszu ale to co on mówi wobec tresci reportażu brzmi groteskowo.

Efektem nieprzemyślanej prowokacji ( marsz odbył sie w regionie zamieszkanym przez mniejszość białoruską) narodowców oraz ponoć jakiegoś lokalnego radnego PiS w Hajnówce jest znakomity argument do uderzania w całe polskie podziemie antykomunistyczne. Owszem wczesniej Rosjanie to robili, ale lamentowali nad zabitymi czerownoarmistami. Narodowcy zrobili hucpę i sprawa Burego jest już znana na Białorusi a teraz i w Rosji a pokazanie potomków ofiar znacznie bardziej nośne propagadnowo.
Brak wiedzy narodowców o rozchodzenu sie informacji pokazuje fakt, że oburzali się przeciwko reportażowi o Burym, który poszedł w telewizji ogladanej przez kilkaset tysiecy ludzi a dopiero ich protesty sprawiły że o zbrodniach oddziału Burego powiedziano w telewizji o zasiegu dziesiatek milionów ludzi (a może nawet wiecej bo nadają w wielu krajach rosyjskojęzycznych) . Nikt nie zrobił tyle dla wspierania czarnej propagandy wobec Burego i wyklętych jak sami narodowcy.
Ich działania w sprawie Burego przynsza taki skutek jak modlitwy różańcowe pod kinami mające zblokować transmisję jakiegoś "zbereźnego" filmu. Czyli odwrotny dla zamierzonego.
Pół biedy jeżeli to miałby szkodzić tylko nurtowi narodowemu. Ale niestety szkodzi Polsce.

Zapytam. Czy warto było? Poza satysfakcją kiboli nie ma żadnego pozytywu z tego, że ten marsz się odbył.
A jeżeli jest to niech ktoś mnie oświeci.

I nie pisać mi tu zdań w stylu- "co mnie obchodzi co ruscy o nas mówią" bo tak stawiając sprawę musisz identycznie odnosić sie do zachodnich uogólnień np. o Polakach winnych zagładzie Żydów.
Zreszta bardzo prawdopodobne że Rosjanie poprzez sieć podległych blogerów, dziennikarzy, trolli propagandowych czy wreszcie RT przemycą swoją narrację na świat.

#narodowcy #4konserwy #polityka #zolnierzewykleci #neuropa #rosja #onr #hajnowka #narodowcy #ruchnarodowy #polityka
szurszur - Kilka dni temu pisząc o szkodliwej wobec Polski postawie polskich narodowc...

źródło: comment_95zRRAbuuNjHUh8rkL1of2pcRPP3HjBX.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: idei totalitarnych. O ile za flagę ze swastyką pewnie byłyby kłopoty o tyle sam Gowin przyznał że za flagi z Che już nie, a przecież działała i chyba nadal działa partia komunistyczna.
  • Odpowiedz
@szurszur:

Czy warto było? Poza satysfakcją kiboli nie ma żadnego pozytywu z tego, że ten marsz się odbył. t...


Jeśli uważasz, że satysfakcję mieli tylko kibole to nie doceniasz ich popularności. Jak widać na załączonym materiale w pochodzie idą również starsi ludzie; być może byli członkowie podziemia. W Polsce Ludowej musieli przez lata oglądać się przez ramie i ukrywać swoją przeszłość nawet przed najbliższymi. Teraz doczekali się godnego upamiętnienia, jest to
  • Odpowiedz
Każdy naród ma swoich bohaterów. Osobiście jednak wolę czcić pamięć AK, NSZ, BCH niż GL. Zobacz jakich "bohaterów" ma Ukraina, Litwa. W ich przypadku miałbym spory problem i dylemat moralny.


@zamawiacz88: Ale nie porównuj ogolnej pamieci o AK czy wykletych z konkretnym gloryfikowaniem ludzi, którzy mają krew niewinnych na rękach.
Straty wynikłe z przejscia tego marszu sa wyrazne i beda jeszcze sie odbija w przyszłosci. Zyski żadne. Mozna było przyjesc bez
  • Odpowiedz
@zamawiacz88: Co z tego, że on mowi, że w rozkazach naciskano na etyke skoro zapominano o tym zabijajac cywili.
Słowacki IPN protestował przeicwko gloryfikacji Ognia. Przygotował nawet film na ten temat. W Polsce olano to mowiąc, że mamy prawo do swoich ocen.
Kilka lat potem tak samo w stosunku do nas postapił IPN ukrianski ( na wieksza skale).
Osoby, które zachowały sie niegodnie nie powinny być stawiane na równi z godnymi
  • Odpowiedz
Narodowcy zrobili hucpę i sprawa Burego jest już znana na Białorusi a teraz i w Rosji a pokazanie potomków ofiar znacznie bardziej nośne propagadnowo.


@szurszur: Czy ja wiem czy to hucpa. Z "Ogniem" sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Wiedza historyczna się po prostu kłania.

Kilka dni temu pisząc o szkodliwej wobec Polski postawie polskich narodowców organizujących prowokacyjny marsz w Hajnówce tuż przy granicy z Białorusią ku czci R.Rajsa "Burego" napisałem takie
  • Odpowiedz
Najpierw zrobił to nasz "Biełsat" nie mówiąc o gazecie wyborczej, która pisze o Wyklętych jadowite panflety.


@Cymes: Na dużym patriotycznym białoruskim profilu sprawa zaczela sie pojawiac nie dlatego, że powstał reportaż ale dlatego, że przeciwko reportażowi protestowali narodowcy. To zwróciło uwage. I był to radiowy reportaż pół roku temu.
Wyborcza dzisiaj zamiesciła kilka artykułów opisujacych wykletych w poztywnym świetle.
Pisałem zreszta, ogladalnosc Beilsatu jest niewielka w porównaniu z telewizjami jakie pokazuja
  • Odpowiedz
Stworzyć wbrew faktom? I jak chcesz


@szurszur: Opierając się na wiedzy historycznej.

Przecież oni robia reportaze gdzie przedstawiaja je negatywnie aby wybielic swoje akcje przeciwko nim. W zeszlym roku pokazywali wyciagniete raporty gdzie pisano o zdradzieckich napadach na czerwonoarmistów. Jak robia reportaż to celowo mówią o AK a za chwile o współpracy z nazistami


O tym właśnie mówię. Jak dyskutowano o incydencie z Marią Przełomiec i rosyjskim Ministrem Kultury to czytałem
  • Odpowiedz
Nie znam sprawy, jeśli to byli płaczący potomkowie zdrajców to co?


@Cymes: Masz podstawy aby to sugerowac? W Zaleszanach gineli zwykli ludzie. Niektórych zabijano po tescie czy potrafia sie przeżegnac.

lecz wyłącznie po to by się wybielić.


@Cymes: No ale oni beda to robic bo ich pamiec historyczna jest oparta na gloryfikowaniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w której przyniesli wolnosc Europie. Muszą więc polskie podziemie wrzucac do worka ze złymi.

Jak
  • Odpowiedz