Wpis z mikrobloga

Ten ból kiedy po 2 latach działalności przychodzi zapłacić "duży" ZUS (1121,52 zł) wiedząc, że równie dobrze można by wyrzucić pieniądze za okno jest nie do opisania.
#gorzkiezale
  • 89
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kontestator: Nie wiem skąd założenie, że 2200. Średnia stawka emerytalna wynosi obecnie 700zł, więc raczej 1400 od obu wnuków, średnio. Mediana oczywiście jest niższa.

No i raczej nie wnuków, tylko dzieci - bo wnuki na emerytury swoich dziadków pracują zwykle małą część życia.
  • Odpowiedz
@Kontestator:
Zakladasz, że tylko jeden z dziadków żyje? Bo jak jeszcze jest ich trójka, to za cholerę nie będzie.
Nie mówię, że to jest super system. Ale system - "nie płaćmy nic, jakoś to będzie na startość, bo ludzie są mądrzy i będą mysleć o przyszłości" zderza sie z ludzką naturą nie myślenia o przyszłości.
  • Odpowiedz
@piesiak1975:
Można by też odpuścić płacenie dużego ZUSu małym przedsiębiorcom, bo ich to dobija, a co to dla takiego molocha to paręset złotych w tę czy wewte. Zamiast nich można o----ć kogoś kto ma pieniądze.
  • Odpowiedz
@Ginden: OP pisała 1100 "dużego ZUSu". Myślałem, że pisze o składce emerytalnej. Minimalna emerytura to 880zł, więc teoretycznie przy takiej kwocie (1100) dwoje wnuków starczy na dwoje dziadków. Chociaż, to raczej byłaby wegetacja.
@Ragnarokk: Dlaczego nie wprowadzić w okresie przejściowym przymusu założenia jakiejś formy IKE, gdzie idzie x% wypłaty? Różnica jest wtedy diametralna, bo te pieniądze są wtedy twoje i podlegałyby dziedziczeniu. A tak, to zwyczajny podatek, z
  • Odpowiedz
@Kontestator: Oczywiście, można dokonać dogłębnej reformy systemu - ale to nie jest hop-siup, tylko zależnie od systemu emerytalnego kwestia kilkunastu (emerytura obywatelska) lub kilkudziesięciu lat (przejście na dobrowolne oszczędzanie na emeryturę) by to przeprowadzić bez dużych kosztów społecznych.
  • Odpowiedz
@Kontestator:
Tak pisalem - nie twierdzę ze obecny system jest super i że nie ma lepszych propozycji - może taka jak Twoja rzeczywiście bylaby lepsza (choć podejrzewam, że wielu by i tak narzekalo - bo taka natura ludzka). Chodziło mi bardziej by nie popadac w skrajnosc, że to pieniądze w błoto, jak uważa wielu którzy obecnie są młodzi i zdrowi.
  • Odpowiedz
Większość kwoty o której wspominasz idzie na przywileje mundurówki i innych


@czesio1312: wat? na przywileje mundurówki (które są oczywiście nieuzasadnione) idzie ze składek emerytalnych dokładnie 0%, wszystkie emerytury (i uposażenia np. sędziów w stanie spoczynku) mundurowe i resortowe (sędziowie, prokuratorzy) są finansowane z budżetów odpowiednich ministerstw. Czyli ze składek finansowane są wcześniejsze emerytury kolejarzy, górników, hutników, nauczycieli, itd. przy czym dla osób urodzonych po 1948 roku lista zawodów się skurczyła
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Tu chodzi mi tylko o to, że w tej chwili ten system bazuje na kłamstwie, że ja niby coś w zamian dostanę. A prawda jest taka, że przy takich prognozach ZUS/Polska staną się niewypłacalne. I z pieniędzy które wpłacam w celu emerytalnym, nie przyniosą mi żadnej korzyści w przyszłości. Dlatego jako klient Państwa Polskiego czuję się oszukiwany.
@Ginden: Czasem trzeba podjąć męską decyzję jak pewien mistrz z
  • Odpowiedz
@adwokatka: A wiesz ze nie dostaniesz emerytury i przez system zus mozesz miec składki zerowe xd
Kumpel prowadził działalność 3 lata na dużym zusie i sie okazalo ze system zus miał w jakimś okresie awarie i dwa lata działalności miał bez skladek xd
Najważniejsze dla zusu bylo to ze wplacal kasę. Xd
  • Odpowiedz
Ale system - "nie płaćmy nic, jakoś to będzie na startość, bo ludzie są mądrzy i będą mysleć o przyszłości" zderza sie z ludzką naturą nie myślenia o przyszłości.


@Ragnarokk: Dlaczego mamy nie pozwalać decydować o własnej przyszłości ludziom, tylko znowu sami ustawiamy ich zależnych od państwa? Takie myślenie rodzi homo sovieticus według Tischnera:

Według niego homo sovieticus to: „zniewolony przez system komunistyczny klient komunizmu – żywił się towarami, jakie
  • Odpowiedz
@zerozero7:
Między homo sovieticus a całkowitym poleganiem na sobie jest szeroka gama pośrednich rozwiązań. Powiedz mi jak w przypadku całkowitego polegania na sobie rozwiążesz kwestie, jak kobieta ma 25 lat, dziecko i właśnie została wdową. Nie ma opcji, by zdążyła coś zebrać wcześniej. Jak nie ma rodziny, to ona i dziecko będą poruszać się na granicy ubóstwa, choć nie zrobili w zasadzie niczego złego. Albo ktoś zachoruje na raka, którego
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Co jest dokładnie do rozwiązania w przypadku tej kobiety? I czy takie rzeczy, jak ubezpieczenie w wypadku śmierci - nie istnieją poza ZUSem? :) Wszystko można przemyśleć i zaplanować, i nie trzeba przez to kompletnie demolować wolności innych osób, a co gorsze - uzależniać ich od państwa. Jasne, są pośrednie rozwiązania, ale ZUS nim nie jest. To socjalizm
  • Odpowiedz
@adwokatka: jestem w takiej samej sytuacji. Dlatego podpisałem umowę z inkubatorem przedsiębiorczości, zeby zus ominąć. Mam przychodu 6k i jak mam z tego 1,7k oddać Zusowi i USowi to mnie c--j trafia.
  • Odpowiedz
Dlaczego nikt w takich tematach gdzie ktos narzeka na prowadzenie gd, zus i zamordyzm, nikt nie mowi ze user mogl wybrac inny rodzaj dzialalnosci, typu spolka zoo. Z tego co liznalem wiedzy na ten temat to zus nas wtedy nie zjada.
  • Odpowiedz