Wpis z mikrobloga

tldr: Mieliście nieoczekiwany skok zużycia prądu o kilkaset procent? Za ostatnie dwa miesiące zużycie sięgnęło 1175kWh. Mieszkam z siostrą tylko, ponadto oprócz komputera stacjonarnego, kuchenki elektrycznej i pralki (co 3-4dni) nie ma zbytnio co pochłaniać energię...

#wroclaw #tauron #prad #rachunki #energetyka #energia

Historyjka:
22.2.16. po godzinie 21 przychodzi faktura od Taurona. Ponad 600zł za 2 miesiące. Zużycie prawie 1200kWh za 2 miesiące. Serio?
Za ostatne wczesniejsze 2 miesiące, żużycie wynisło 75kWh. Wcześniej wyszło dwukrotnie po 400kWh za dwa miesiące...
Może w ostatnim miesiącu pracownik odczytujący pomiar źle odczytał wskazanie? Jeśli tak założymy, i dajmy, że powinno też być ~400kWh, to i tak wychodzi za ostatnie dwa miesiące 850kWh...

Co pracuje w domu? Nowy TV sporadycznie, codziennie kuchenka elektryczna, po kilkanaście godzin komputer stacjonarny, rzadko laptop, pralka co 3 dni?

Sprawdzam licznik przez ostatnie 2 dni narosło 27kWh... (odczyt był z 20.2.16) Sporo, biorąc pod uwagę kuchenkę elektryczna (używana była tylko płyta grzewcza), komputer, oświetlenie (szaleństwo, nie wyłączam światła jak wychodzę z pokoju) i lodówka. Aaaa - i ładowałem telefon...

Do pierwszej w nocy wyłaczam korki różnych części elektryki i sprawdzam zużycie przez 5/10 minut. Wnioski? Po pierwsze kupić kapcie, bo wychodze na korytarz w papciach siostry jest niewygodne. Po drugie - po wyłączeniu oświetlenia nagle spada zużycie energii.

Jestem od rana w pracy, ale trzeba się zawinąć do domu i dalej posprawdzać, czy faktycznie oświetlenie generuje takie zużycie. Może któryś pokój? A może po prostu licznik jest spieprzony...

Jeśli faktycznie licznik (Iskra MT 172), to ile Tauronowi zajmie wymiana? Pewnie wczesniej go stestują u siebie - tylko czy przypadkiem po restarcie nie zacznie działać poprawnie?

Pewnie muszę i tak zapłacić rachunek - tylko czy zwrócą rachunek jeśli licznik okaże się wadliwy? Mogliby wtedy przyjąć wczesniejsze zużycie za własciwe zamiast ostatniego...
  • 28
  • Odpowiedz
Chyba znalazłem mój problem ... @piotr-wroclaw @Kutazzz @darek-jg @Hunchbacked @Constantine @KokiX @qerda

Najwidoczniej coś nie tak było z oświetleniem. Zacząłem się bawić i wyszło, że po włączeniu tylko oświetlenia w sypialni lub łazience, zużycie rosło >0,3kW na godzinę. Zacząłem sprawdzać i ... poprzedni właściciel pozakładał żarniki/żarówki w sypialni o mocy 230W i łazience 230W plus punktowo 2x70W (już pomijam, że gdzie było założone 230W - dopuszczalne maksymalne było odpowiednio 150W i 100W...
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: na pewno wpłynie na zużycie prądu, tyś miałeś konkretne grzałki w tych oprawach. Tylko nie oszczędzaj na tych świetlówkach, niech to będzie osram/phillips/pila.

Nie zauważyłeś, że jest "olśniewająco jasno"? Choćby w łazience, 230 W w halogenie to konkretny strumień świetlny.
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: u mnie po wymianie na ledy rachunek około 5-8zł tańszy niż w tym samym okresie rok wcześniej ale w tym czasie zmieniałem sprzęt rtv więc to tak na oko moge porównać.Ale z pewnościa pobór prądu będziesz miał mniejszy co przełoży sie na niższy rachunek
  • Odpowiedz
@saltacme: Drogo według mnie, bo 600zł. Ale idę z kolejnymi dwoma także w to samo miejsce, bo jestem zadowolony. Dobrze zostałem miejscowo znieczulony (nic nie czułem) i cały zabieg był przeprowadzony dosyć sprawnie, mimo, że ósemka była niezłym #!$%@?****em.
  • Odpowiedz