Wpis z mikrobloga

tldr: Mieliście nieoczekiwany skok zużycia prądu o kilkaset procent? Za ostatnie dwa miesiące zużycie sięgnęło 1175kWh. Mieszkam z siostrą tylko, ponadto oprócz komputera stacjonarnego, kuchenki elektrycznej i pralki (co 3-4dni) nie ma zbytnio co pochłaniać energię...

#wroclaw #tauron #prad #rachunki #energetyka #energia

Historyjka:
22.2.16. po godzinie 21 przychodzi faktura od Taurona. Ponad 600zł za 2 miesiące. Zużycie prawie 1200kWh za 2 miesiące. Serio?
Za ostatne wczesniejsze 2 miesiące, żużycie wynisło 75kWh. Wcześniej wyszło dwukrotnie po 400kWh za dwa miesiące...
Może w ostatnim miesiącu pracownik odczytujący pomiar źle odczytał wskazanie? Jeśli tak założymy, i dajmy, że powinno też być ~400kWh, to i tak wychodzi za ostatnie dwa miesiące 850kWh...

Co pracuje w domu? Nowy TV sporadycznie, codziennie kuchenka elektryczna, po kilkanaście godzin komputer stacjonarny, rzadko laptop, pralka co 3 dni?

Sprawdzam licznik przez ostatnie 2 dni narosło 27kWh... (odczyt był z 20.2.16) Sporo, biorąc pod uwagę kuchenkę elektryczna (używana była tylko płyta grzewcza), komputer, oświetlenie (szaleństwo, nie wyłączam światła jak wychodzę z pokoju) i lodówka. Aaaa - i ładowałem telefon...

Do pierwszej w nocy wyłaczam korki różnych części elektryki i sprawdzam zużycie przez 5/10 minut. Wnioski? Po pierwsze kupić kapcie, bo wychodze na korytarz w papciach siostry jest niewygodne. Po drugie - po wyłączeniu oświetlenia nagle spada zużycie energii.

Jestem od rana w pracy, ale trzeba się zawinąć do domu i dalej posprawdzać, czy faktycznie oświetlenie generuje takie zużycie. Może któryś pokój? A może po prostu licznik jest spieprzony...

Jeśli faktycznie licznik (Iskra MT 172), to ile Tauronowi zajmie wymiana? Pewnie wczesniej go stestują u siebie - tylko czy przypadkiem po restarcie nie zacznie działać poprawnie?

Pewnie muszę i tak zapłacić rachunek - tylko czy zwrócą rachunek jeśli licznik okaże się wadliwy? Mogliby wtedy przyjąć wczesniejsze zużycie za własciwe zamiast ostatniego...
  • 28
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: u mnie było podobnie.licznik był w porządku ale były przebicia i zwarcia(korki mi wywalało czesto a żarówki wymieniałem co miesiąc) w tablicy roździelczej.pomogła wymiana 40 letniej tablicy z korkami topikowymi na nowiutkie automaty
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: Ja mam rozliczenie co pół roku. Teraz licznik został spisany w Lutym. Specjalnego skoku nie zauważyłem po za wyrównaniem w kwocie 24zł za poprzednią prognozowaną stawkę. tzn od sierpnia do styczni wyliczyli za mało o te 24zł no bo wiadomo, zima. A tak to wszystko po staremu. Co do licznika to możliwe że sie pomylił. Kiedyś chcieli żebym telefonicznie podał stan licznika, super, ja to otwieram (nowy licznik ma 3lata)
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: A i u mnie mam oczywiście laptop :D podłączony 24H do ładowarki TVbolek. Po za tym Lodówka, pralka, mikrofalówka i inne mniejsze duperelki (zasilacz do głośników 24H, dwa zegarki elektroniczne 24H) Rachunek na całe mc to 49zł. Tyle wyliczyli po spisaniu za sierpien-styczeń. Już wiem że będzie nadpłata bo teraz mniej światła będzie sie palić, dłuższe dni. Mam tylko lampkę przy łóżku, i światło w łazience, WC i pokoju główne
  • Odpowiedz
@darek-jg: tego się obawiam :) Planuje posprawdzać co powoduje zwiększone zużycie. Może faktycznie coś przy obwodzie oświetlenia ucieka, jak tylko włącze chociaz jedną żarówkę?

@Hunchbacked: Pytanie czy jesli wyjdzie nieprawidłowość licznika, to czy pójdzie korekcja za fakturę obecną (600+PLN). Bo jesli problem jest z instalacją - jak sugeruje @Kutazzz albo @darek-jg - to Tauron wtedy może powiedzieć, że to nie jego wina i koniec i kropka :).
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: No masz racje. Bo jak by nie było to prąd uciekł po twojej stronie skoro licznik to sobie nabił. Nie będą wnikać czy w wiaderku prąd wynosiłeś czy jak. Ja co te 6mc robie głupi test, rozłączam wszystko, idę do licznika i patrzę czy licznik się nakręca. Zapala sie czerwona dioda jeśli prąd jest wciągany. No ale jak dotąd ten głupiutki test wychodzi pozytywnie, nie pali sie : D
  • Odpowiedz
@Hunchbacked: Jak wyłączam główny bezpiecznik, to licznik pokazuje, że prąd nie jest pobierany. No ale jednak coś jest nie tak. Generalnie 600zł poleci, ale mam nadzieje, że jednorazowo. :)

Piekny dzień dzisiaj jest. Na deser idę wieczorem do dentysty na ekstrakcję ósemki ... pierwszej z trzech przeznaczonych do wyrwania... :) <3
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: Ja mam wszystkie 4, z czego dwie plombowane :| Kompletnie zniszczone, te z plombami się połamały częściowo. Do wyrwania. Zacząłem używać sensodyne, bo mam wrażenie że je znieczula. Jeśli zawale z myciem zębów to robią się w #!$%@? wrażliwe i bolą. Powoli też mnie to czeka.
  • Odpowiedz
@Constantine: Obok sąsiadka z małym dzieckiem, co prosi o odpowietrzenie kaloryferów (chyba, że to taka nikczemna przykrywka), a z drugiej strony puste mieszkanie (ciągle w stanie developerskim). ;)
  • Odpowiedz
@tanczbejbe: niestety już nie pamiętam dokładnie, wiem na pewno że się z nimi nie sądziła ale pieniądze oddali, ale moja babcia jeszcze 15 lat temu miała niezły charakterek więc ja szczerze współczułam tym sąsiadom (przez moment) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@tanczbejbe: czy po wyłączeniu wszystkich odbiorników w domu/rozlaczeniu na zabezpieczeniach, tarcza licznika przestaje wirować i ustawia się czerwoną plamką w Twoim kierunku?
  • Odpowiedz