Wpis z mikrobloga

#elektronika Jakiś tutorial jak zacząć z #stm32 f429 bez bibliotek? Moja krótka przygoda z HAL to jest jakaś porażka, tak samo słyszę głosy znajomych pracujących zawodowo że nie używają ani SPL, ani HAL. Jak zatem zacząć? Przejrzałem sobie manual rodziny żeby zobaczyć z czym to się je, ale przydałby się jakiś opis przykładowej inicjalizacji itp.
  • 16
  • Odpowiedz
@500xa4: czytam i wydaje się fajny (tym bardziej że ma zintegrowane drivery), tym bardziej biblioteka uGFX. W każdym razie póki co moim celem jest zapoznanie się z programowaniem stm-ek na poziomie rejestrów. Dostałem płytkę stm32f429i-disc1 (z nowym st-linkiem - przedstawia się też jako mass storage) i nie chciałbym żeby się kurzyła ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@RicoElectrico: Tylko... po co? Jak nie chcesz pisać driverów zawodowo na tę platformę, to jest to czysta strata czasu. Pisanie driverów, napieprzanie się z rejestrami nic nie wnosi do tematu. Od czasu do czasu będziesz musiał jakąś skuchę przedebugować albo dopisać coś czego brakuje i to wystarczy za naukę. Polecam za to zapoznawać się z różnymi RT/OSami, bo w nich się pisze prawdziwie rozbudowane aplikacje na takie systemy.

Wiem, wiem,
  • Odpowiedz
@500xa4: @RicoElectrico: ja czasem hobbystycznie bawię się stmami i powiem szczerze, że tylko rejestry i nic więcej. Używanie tych gównianych bibliotek powoduje taki efekt, że nie znasz platformy i jej nie rozumiesz czyli w zasadzie bawisz się prawie jak w bascomie....
Może to nie jest popularne ale jak ktoś przyzwyczai się do rejestrów to będzie lepiej rozumiał sprzęt. Oczywiście piszę to jako elektronik uruchamiacz tego co zaprojektuję i takie podejście jest dla mnie idealne.
a koledze polecam przykłady ze strony:
http://www.freddiechopin.info/pl/download/category/6-przyklady
tu masz skonfigurowany
  • Odpowiedz
@piastun: powiedz mi czy na tej płytce (stm32f429i-disco)normalne jest to że st-link trzyma reset jeśli płytka nie jest wpięta do kompa, a np. do ładowarki?
Mam tę nową wersję -disc1 która dodaje mass storage a poza tym niczym się nie różni
  • Odpowiedz
@piastun: a ja jestem zawodowym programistą systemów wbudowanych i szczerze nie rozumiem masochizmu elektroników i ich podejścia do programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to osobny temat.

PS biblioteki od ST, to rak.
  • Odpowiedz
@piastun: Kwestia podejścia, nie mówię, że rejestry nie są ważne i praca ze sprzętem w ogólności jest nieistotna. Z nielicznymi, bardzo specyficznymi, wyjątkami, chcesz upchnąć zabawę na rejestrach i sprzęcie w sterowniku i zapomnieć, że to istnieje. Takie programowanie, gdzie w kodzie masz nawalone wpisów po rejestrach sprawdza się w 8051, AVRach i podobnych. ARMy są już skonstruowane w taki sposób, żeby dawać wsparcie dla prostych RTOSów, jak FreeRTOS, ChibiRT/OS
  • Odpowiedz
@500xa4: ja do arduino nic nie mam ale dla mnie to jest kolejny klon Bascoma i nic więcej oprócz marketingu tu nie widzę. Przy typowych protoypach jak najbardziej ale coś nowego i lezymy i kwiczymy.
  • Odpowiedz
@piastun: A spójrz na to tak: ludzie, którzy z tego korzystają, bez tych wszystkich ułatwień, które #!$%@?ą od HW elektronicznego, nie zrobili by nic lub prawie nic. Lepiej jak zrobią tak i się czegoś nauczą (czegokolwiek) niż mieliby wypić piwo przy Trudnych Sprawach :)
  • Odpowiedz