Wpis z mikrobloga

#pasiekahobbystyczna #pszczoly #pszczelarstwo i trochę #pokazmorde Jakiś czas temu, mój pierwszy zebrany rój. BTW, złapany w poszewkę ściągniętą z kołdry :) Piękny, tłusty, bogaty, który z jakiegoś powodu wybrał właśnie mnie. To chyba jest tak, że istnieje na świecie głęboko zakonspirowana pszczela międzynarodówka, która przekazuje sobie info gdzie warto, a gdzie zupełnie nie opłaca się polecieć :)
Pobierz straga - #pasiekahobbystyczna #pszczoly #pszczelarstwo i trochę #pokazmorde Jakiś cza...
źródło: comment_3waW45pzaKFKMXHoq1G2N5G7aZOsk16L.jpg
  • 14
@cruc: opcja była taka, że najpierw trzeba było zdjąć. Jest na to kilka szkół, jedna mówi: mocno pierdyknąć w gałąź żeby spadły do podstawionego naczynia/worka/garnka/skrzynki, druga: uciąć gałąź (o ile się da) razem z pszczołami i dalej to samo - do wora, trzecia, np. jeśli obsiadły pień i nie da się ściąć - to zmieść je szczoteczką do podstawionego czegoś tam. Ważne, żeby wśród owadów znalazła się matka. Przy zbieraniu roju
@straga: no daj ten filmik a te pszczoły to tak same se przyleciały? pewnie komuś z ula zwiały czy to jakieś dzikie o ile takie występują w Polsce
@ufo99: początek maja, Lubelszczyzna. Tak właściwie to była bardzo wczesna rójka, normalnie bywają później. BTW, z rójką pszczoły czekają na ładną pogodę, żeby nie było dylematu: wyleciałyśmy, a tu deszcz.
W zeszłym roku miałem gości obsiadały drzewko (młodą robinię) przy furtce na podwórko. w ciągu dnia gdzieś to towarzystwo sobie latało a na wieczór przez dwa dni z powrotem na to drzewo wracało. Rano wyglądało to niesamowicie. Po dwóch dnia poleciał gdzieś i nie wrócił. ale zastanawiałem się nad szukaniem chętnego na ten rój gdyby chciał u mnie zostać.
@cruc: Jak już pszczoły są zdjęte, to należy je trochę przetrzymać w zamknięciu, najlepiej tam gdzie jest chłodno i ciemno. Po tym wszystkim głupoty wietrzeją im z głów i już można je osadzać w ulu.

Uściślając, zaleca się przetrzymanie takiego zdobycznego roju minimum 48h. Oprócz opisanych warunków, zalecana jest przez ten czas głodówka, w celu zminimalizowania ryzyka przywleczenia przez rój zgnilca (choroba atakująca pszczołę w stadium larwalnym).