Wpis z mikrobloga

Po tym jak Turcja ostrzelała Syrię zbiera się tu dużo ludzi którzy chcą dowiedzieć się o co chodzi w tym konflikcie. Męczy mnie już odpowiadanie cały czas na te same pytania więc jutro zaczynam przygotowywać FAQ na temat konfliktu w Syrii i Iraku.

Zadawajcie w komentarzach pytania na które chcielibyście poznać odpowiedź. O co chcecie. Erdogan, isis, Kurdowie, rebelianci, al Kaida, Rosja. Wszystko.

Do jutra popołudnie zbieram pytania.


Otwieram tag #syriafaq. Obserwować jeśli chcecie być na bieżąco ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#syria #wojna #bliskiwschod #isis #turcja #rosja
  • 72
@2PacShakur: Masz jakiś wykres/tabele pokazującą wzajemne relacje Kurdów mieszkających w Turcji, Syrii, Iraku i Iranie (o tych ostatnich najmniej słychać)? Wiem, że Kurdowie z poszczególnych krajów się nienawidzą i kiedyś nawet Kurdowie z jakiegoś kraju (nie pamiętam już z jakiego) walczyli u boku Turków przeciw Kurdom z innego kraju.
@2PacShakur: ok obserwuję. Moje pytanie to: 1. Czy gdyby nawet Assad pokonał opozycję i ugrupowania islamistyczne to co z Kurdami? Ci na razie szkodzą Turcji ale zamieszkują także Irak, Iran itd
2. Interesy Izraela i ich perspektywa. Co im się opłaca w tej grze.
3. Rosji chodzi na pewno o utrzymanie sojusznika i baz ; na ile na prawdę im szkodzi ISIS ( bo opozycja to wiadomo) Jakieś realne działania przeciw
@2PacShakur: Myślę, że pytać o to jak Twoim zdaniem rozwinie się sytuacja nie ma sensu ze względu na to jak dynamicznie się wszystko zmienia.
Jak myślisz jednak, czy jest możliwe by jakiś nowy gracz dołączył do gry? Może Chiny lub też zwiększenie skali działań któregoś z krajów, np. Francji czy Niemiec.
Na ile prawdopodobne uważasz wybuch wojny na stosunkowo szeroką skalę pomiedzy Rosją a Turcją ( oraz prawdopodobnie ich sojusznikami).
@2PacShakur: Rozumiem, mnie właśnie to szalenie interesuje.
Swoją drogą to myślę, że niedługo po zakończeniu działań w Syrii, lub jeszcze w ich trakcie akcja przeniesie się do Libii o której nic na razie nie słychać a działają tam dwa zwalczające się rządy, kilkadziesiąt mniej lub bardziej terrorystycznych grup oraz Daesh które podobno gromadzi tam swoje siły.
@2PacShakur: jakie interesy ma Arabia Saudyjska w obaleniu Assada ?
Jak wygladaja interesy Iranu w Syrii, dlaczego wspieraja Assada ?

Po wlaczeniu sie Arabii , Iran wchodzi do gry jako sojusnzik militarny ,Rosji i Syrii, jak moga wygladac te dziwne Sojusze
USA+ Iran , USA+ Turcja +Arabia S, vs Syria Rosja Iran ogolnie poplatanie z pomieszaniem ? czy wogole porozumienia ktore mialy miejsce USA IRAN czy maja teraz racje bytu ?
@2PacShakur: 1. Jaka jest twoja ulubiona pizza?
2. Jaka jest ostatnia puszysta rzecz, którą dotknąłeś?
3. Lubisz marchewki?
4. Dlaczego na zielone winogrona mówimy, że są białe?
5. Wolisz kebab czy falafel?
6. Jeśli świat jest teatrem a aktorami ludzie to kto jest widownią?
7. Czy jak stracę obie kończyny w wypadku to muszę zmienić swój wzrost w dowodzie osobistym?
8. Jak skazany na śmierć dostanie zawału na krześle elektrycznym to