Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #podatki #freelance i wołam też #rysujzwykopem, bo możliwe że ktoś spod tego tagu będzie znał odpowiedź, na moje pytanie, które brzmi:

jeśli chcę zacząć pracę jako ilustrator, biorąc głównie zlecenia zza granicy i uda mi się na tym zarabiać na tyle dużo, żeby się z tego utrzymywać, to jak to wszystko ładnie zrobić tak żeby było legalnie? Co z zusem i podatkami w takiej sytuacji?

pytanie bonusowe: jak legalnie do tego wszystkiego dorzucić wsparcie na przykład z patreona?
  • 5
  • Odpowiedz
@Deems: Na 99% jedyną słuszną możliwością bez przerostu biurokracji nad faktyczną treścią to... tylko własna działalność gospodarcza.

Gdyby to było w kraju to może byłoby trochę łatwiej na umowach o dzieło czy czymś (odprowadzając podatki i samemu opłacając sobie np. NFZ) ale jeśli zagranica to tylko własna działalność gospodarcza.
  • Odpowiedz
@Deems: Umowa może być nawet ustna w wielu przypadkach. Konieczność formy pisemnej (pod rygorem nieważności) jest narzucona tylko w określonych przypadkach (głównie nieruchomości etc.) ale w razie problemów to jest Twój problem udowodnić swoje racje. (sąd bez papieru ma tylko słowo przeciw słowu)

Ale z pewnością odpowiednia umowa z ustaleniami zawarta mailowo jest więcej warta więcej niż słowo.
Ale najlepiej jest zrobić umowę według jakiegoś wzoru , przesłać wzór przez
  • Odpowiedz