Wpis z mikrobloga

@kanclerz_krolestwa_paprotnikow: to jest już trudniejsze pytanie. Może wartości? Szczerze nie wiem jak odpowiedzieć, gdyż zdaję sobie sprawę że o tym w co wierzymy decyduje początek naszego życia, to jak jesteśmy wychowywani itd. Myślę że osoba która jako dziecko nie była w jakiś sposób spokrewniona z jakąś wiara spostrzega wszystkie religie tak samo. Trudno określić, ale najczęściej wierzymy w coś bo tak i tyle.
@kanclerz_krolestwa_paprotnikow: Moim zdaniem to, że istnieją różne, wzajemnie wykluczające się religie, i żadna z nich nie ma znaczącej przewagi wśród populacji ludzkiej właśnie to oznacza - że, żadna z nich nie jest prawdziwa.

Gdyby, któryś bóg był prawdziwy, to siłą rzeczy jego wizja (religia o określonej wizji boga) powinna dominować.
Przypomina mi się cytat z Lovecrafta (przytaczam z pamięci): Gdyby religie były prawdziwe, to ich wyznawcy zamiast zmuszać swoje dzieci do
@kubako: Chrześcijaństwo i Biblia nie wyklucza innych religii. Opisuje je jednak jako fałszywe, a wszystkie bożki to po prostu demony, lub nic nie znaczące posągi. Już w starym testamencie i za czasów Abrahama ludzie czcili różne posągi i oddawali cześć bożkom. Jednak Bóg dopiero w Izraelu objawił swoją siłę i potęgę a posągi pękały, a ludzie drżeli słysząc wieści wojenne.

Hinduizm i buddyzm opiera się na tych samych założeniach - masa
@kanclerz_krolestwa_paprotnikow: Może są to urojenia czasem, może łatwowierność. Myslę, że większość ludzi wierzy w religię, bo od dziecka otrzymują gotową odpowiedź na niezrozumiałe rzeczy w postaci boga. Od dziecka są prowadzani na msze i inne uroczystości i staje się to nawykiem jak wstyd, żeby nago nie wyjść na ulicę. Nie trzeba myśleć na co dzień o tych sprawach, bo ma się gotowe, proste i zaakceptowane przez mądrzejszych od siebie odpowiedzi. Poza
Chrześcijaństwo i Biblia nie wyklucza innych religii


@bachuxd: Jesteś mistrzem czepiania się słówek :)

Oczywiście, że chrześcijaństwo nie wyklucza istnienia innych religii, lecz uważa je za fałszywe.
A inne religie uważają, że fałszywe jest chrześcijaństwo.
@kanclerz_krolestwa_paprotnikow: Hmm, a może po prostu jednak ten cały Bóg istnieje ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może te wszystkie oszołomy w jakiś sposób w swoim życiu doświadczyły jego obecności i po prostu wiedzą, że On jest "tam na górze" i są w stanie poświęcić mu całe swój ziemski żywot ? Na prawdę nawet nie bierzesz pod uwagę takiej możliwości ? To, że Ty nigdy w życiu nie
Bo Biblia tak jak mówisz całą resztę religii uznaję za fałszywą, ale nie wyklucza jej istnienia :)


@bachuxd: Ale ja nigdzie nie napisałem, że wyklucza ich istnienie. Użyłem określenie "wzajemnie się wykluczające", i chodzi tu o wykluczanie się nie tyle faktu istnienia religii co ich założeń. Chrześcijanie uznają że jest jeden ich bóg i po śmierci jest sąd ostateczny i trafia się do nieba lub piekła. I tylko to jest prawdziwe.