Wpis z mikrobloga

@BumbOlo: skąd się bierze szelf kontynentalny (ta półka dookoła lądów, nie wiem czy tak się to nazywa)? bo to wygląda jakby ocean był w basenie o gładkich brzegach i zalał niższe terytoria tworząc wyspy i zatoki :p
  • Odpowiedz
@Aztek2201: Podczas formowania się kontynentów i lądów dochodziło do nachodzenia na siebie płyt tektonicznych, przez co mogły wypiętrzyć się np. Himalaje. Powodowało to również powstawanie rowów oceanicznych, grzbietów itp. Szelfy, z tego co mi się wydaje, powstały gdy ruchy kontynentów stosunkowo się uspokoiły i "zajęły swoje miejsce". Od tego czasu wpływ falowania i prądów morskich ukształtował je w taki sposób. To tylko moja teoria i mogę się mylić, ekspertem nie
  • Odpowiedz
@Aztek2201: O, chyba znalazłem wytłumaczenie. Z początku wzięło się to od przejścia lodowców, nie od działania wody. Lodowiec wygładził teren, a jego miejsce zastąpiła woda. Ogólnie są to zalane przez wodę części lądu.
  • Odpowiedz
Oj, nieźle daje pole do popisu różnym specom od S-F. Mozna stworzyć cały fikcyjny świat na terenie wyschniętych oceanów. Zwłaszcza grzbiet wygląda interesująco. W każdej "szczelinie" mogłaby być zamieszkana przez inną społeczność dolina
  • Odpowiedz
@bartekcc: myślę, że prowadzili dosyć dokładne prace badawcze przy wykorzystaniu echosond itp. Morskie mapy nawigacyjne mają podane głębokości, więc myślę że dodatkowo mogli zebrać z nich pomiary i wyrysowac taką mapę dna
  • Odpowiedz