Wpis z mikrobloga

Po raz pierwszy od 10 lat czytam Władcę Pierścieni
Masakra, ale mam frajdę xD Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle radości, kiedyś czytałem ją często, co rok, dwa ale miałem dłuuugą przerwę
Władcę czytalem jeszcze wtedy, gdy pierwszy tom nazywał sie w polskim tłumaczeniu "Wyprawa" a nie drużyna, Cienistogrzywy to był Gryf xD
Gdy kupiłem sobie sam za zarobione pieniądze Trylogię (Wyd Muza 2002 rok) matka naskoczyła na mnie że to jakieś satanistyczne dzieło (stylizowane elfickie runy itoxD)
Ale miała minę jak wykorzystałem przeciwko niej jej wlasny tekst

Nie ocenia się książki po okładce


Frodo i Bilbo, pijcie ze mno kompot!
#ksiazki #ksiazka #wladcapierscieni #tolkien #czytelnia
  • 17
  • Odpowiedz
@Enid:
Nostalgia mi się włączyła, tylko skończę WP lecę z Hobbitem, Silmarilionem , Niedokończonymi Opowieściami, Księgami Zaginionych Opowieści i Dziećmi Hurina xD
Zaraz zacznę chichotać jak nastolatka na koncercie Biebera
  • Odpowiedz
@Enid:
Powiem od razu- książka wspaniała, lecz początek może zniechęcić
Pamiętam że sam miałem ze dwa, trzy podejścia
Ale jak już wgłębiłem się w ten wspaniały świat (w filmach oczywiscie wszystko spłycono) zakochałem sie na zawsze xD
Książka ma jedną wadę- JEST ZA KRÓTKA
  • Odpowiedz
@djmatthaeus: Tu chodzi raczej o beznadziejny przekład Łozińskiego. Zastąpiono nim pierwszy przekład Skibniewskiej do którego później większość wydawców wrocila. Ten pan spłodził równie tragiczne tłumaczenie Diuny. Nie bez powodu powstało określenie "łozizmy":P
  • Odpowiedz
@peppermor: a może jednak Skibniewska? pierwsze wydanie właśnie miało takie smaczki jakie przedstawił autor tego wątku, dopiero w późniejszych wydaniach zostało zmienione na drużynę i cienistogrzywego, u łozińskiego nie wiem jakie są tłumaczenia.

ale maria tak tłumaczyła tego jestem pewien...
  • Odpowiedz
@NapoleonV: Władca Pierścieni jest taki 50/50. Książka jest fajna, ale w tych częściach, gdzie opisywane były przygody Frodo i Sama, nudziłem się. Do tego wnerwiały mnie piosenki, które bohaterowie śpiewali... No ale tak w ogóle, to książka jest fajna ;]
  • Odpowiedz