Wpis z mikrobloga

Hey Mirki

Dzisiaj miałem kolędę na chacie. Nie należę do osób mocno religijnych no ale jak ktoś puka i chce pogadać to czemu nie wpuścić ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

Poruszyliśmy temat tego, że dużo ludzi się tutaj wprowadza a do kościoła na niektóre msze to się wejść nie da (kościół jest tak mały, że nie wyrabia).

Spytałem się jakie plany, względem tego i tutaj odpowiedź mnie zaskoczyła...

Otóż pomysł jest aby było więcej mszy, ale tutaj się pojawia problem bo mszy ksiądz może zrobić 4 w ciągu dnia, księży jest dwóch, więc i tak mało... no to pytam się, może nowego zatrudnić - no i tutaj szok niedowierzanie... Nie ma księży nowych, powołania się skończyły...

U rodziny w Niemczech, musieli księdza Hindusa sprowadzić... ciekawe czy czeka nas to samo...

#koledowestory #religia #kosciol #katolicyzm
  • 10
Nie ma księży nowych, powołania się skończyły


@osters: Za stroną "dominikanie.pl": W chrześcijaństwie [powołanie] rozumiane jest jako wezwanie przez Boga do określonego sposobu życia konkretnego człowieka

Czyli Bóg przestał wzywać ludzi do bycia księżmi. No powiedzmy ograniczył, bo wiem, że zainteresowanie kapłaństwem nie spadło do zera, tylko się mocno zmniejszyło.

Czy jakiś chrześcijanin chce to wyjaśnić? ;)
Czyli Bóg przestał wzywać ludzi do bycia księżmi.


@kubako:

"Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych" (Mt 22, 14).


Nie wszyscy odpowiadają na powołanie. Tak samo nie wszyscy chodzą do spowiedzi, na Mszę Świętą w niedzielę etc.
Czyli Bóg przestał wzywać ludzi do bycia księżmi. No powiedzmy ograniczył

Czy jakiś chrześcijanin chce to wyjaśnić?


@zerozero7: @osters: @kubako: jako chrześcijanin wyjaśniam: nie ma czegoś takiego jak chrześcijański kapłan.
@zerozero7: To ma sens - w końcu wolna wola. Dziwne tylko, że Bóg wzywa tych, którzy nie odpowiadają i nie wzywa nowych. Może mu nie zależy na liczebności kościoła ;)

@henoch: A gdzie ja napisałem coś o chrześcijańskim kapłanie? :)
Poza tym jest - np. ksiądz to kapłan chrześcijański (katolicki konkretnie).
@kubako: powtórzę się: w Nowym Testamencie nie ma chrześcijańskich kapłanów. Do ewangelizacji powołani są wszyscy wierzący w Chrystusa (Ewangelia Marka 16,15-20). Nie ma hierarchii i podziału na kler i laikat - jest tylko specjalizacja (list do Rzymian 12; 1 Koryntian 12-14).
@henoch: To już zależy od interpretacji NT. Jak widać jedni chrześcijanie interpretują go tak, inni inaczej. Oczywiście wszyscy twierdzą, że ich interpretacja jest jedyna słuszna ;)
Jednak zarówno katolicy, jak i prawosławni, jak i anglikanie, jak i protestanci ze swoim dziesiątkami odłamów i kościołów, są wszyscy chrześcijanami i przynajmniej większość z nich ma kapłanów.

Ale skoro należysz do tych, którzy interpretują to tak jak napisałeś, że nie ma kapłaństwa, to może