Wpis z mikrobloga

Wiecie co sobie myślę? Że jeszcze jedno/dwa pokolenia i Kościół katolicki będzie bardzo niszową instytucją. Osobiście przestałem do niego uczęszczać po bierzmowaniu, ze względu na ciągłe gadanie, że bez bierzmowania problemy ze ślubem potem mogą być. Jednak mój #rozowypasek jeszcze czasami chodzi i ogólnie jest wierząca. Podobnie jak jej rodzina, więc jak do niej wyjeżdżamy, to żeby nie robić zamieszania, że jestem antychryst, przejdę się też czasami, posłuchać jakie głupoty oni tam na tych kazaniach wygadują.

Do sedna. W kościołach jest bardzo mało młodych ludzi. Pamiętam za dzieciaka, w mojej parafii połowa kościoła to były dzieci i młodzież. A teraz na ogół są to babcie i ludzie w wieku 35-40. Młodszych z roku na rok jest coraz mniej. Myślę, że ludzie w końcu idą po rozum do głowy i mimo, że wierzą w boga, to potrafią dostrzec jak działa kościół, jakimi ludźmi tak naprawdę są księża i jaką jedną wielką mafią to wszystko jest (poza jednostkami).

#niewiemjaktootagowac żeby nie urazić uczuć religijnych innych osób ;)

#religia #kosciol
  • 67
  • Odpowiedz
@burzovsky, @Cicer_Cum_Caule, @indianskibiegacz:
No ja mieszkałem w parafii zakonnej. Z racji, że moi rodzice byli z oazy sam byłem ministrantem, dość daleko zaszedłem w ścieżce rozwoju. #!$%@?ło mnie, że młodzi harowali cały rok, żeby "pokazać się" na święta, a jak już one przychodziły to większość rzeczy oddawane było jakimś matkom różańcowym czy patronkom dobrej śmierci. Po za tym jak miało być dobrze, skoro proboszcz naszej parafii
  • Odpowiedz
@klawiszowy: Kolego, jeśli mogę tak powiedzieć, czy te dredy są warte tego wszystkiego? Spójrz, służyłeś ileś lat, brałeś udział w celebracji Mszy świętej, masz wiedzę liturgiczną, więc wiesz, że jest ona wyrazem, uobecnieniem prawd liturgicznych. Oczywiście, mam na myśli Mszę wszechczasów, trydencką, gdyż obecnie, w Novus Ordo Missae różnie z tym bywa... Posiadając jednakże wspomnianą wiedzę, zapewne wiesz dużo na temat eschatologii... Czy Twoje włosy są dobrym powodem aby rezygnować
  • Odpowiedz
@Cicer_Cum_Caule: Absolutnie nie jestem urażony! Pytanie czy kościół jest jedyną drogą do zbawienia - czy może po prostu warto być spoko kolesiem? Ale jeśli Jezus spotykał się ze wszystkimi w zasadzie grupami społecznymi, to dlaczego ksiądz może decydować kto służy, a kto nie - jeśli spełnia założenia Watykanu to niech ma i irokeza, jest łysy, a może dzieciaki po amputacji też nie powinny służyć, a wspólnota Burego Misia, która posiada
  • Odpowiedz
Absolutnie nie jestem urażony! Pytanie czy kościół jest jedyną drogą do zbawienia - czy może po prostu warto być spoko kolesiem?


@klawiszowy: Matko boska, w końcu ktoś to napisał! Wielka piona dla Ciebie i browarek za te słowa. Zresztą, sam papa Franciszek powiedział coś, czym mnie kupił. Może nie na tyle żeby wrócić do kościoła, ale mnie kupił.

"Zdecydowanie bliżej Boga jest ten, kto wyznaje przykazania 4-10 niż ten, który
  • Odpowiedz