Wpis z mikrobloga

Mirki, jakie macie zdanie na temat transplantacji w razie jakiegoś wypadku? Chodzi mi o sytuację, gdzie macie śmiertelny wypadek ale teoretycznie można Was uratować. Wiele jest kontrowersji, że lekarze specjalnie uśmiercają człowieka żeby zdobyć organy. Otwieram gównoburzę ;)
#medycyna #transplantacja #pytanie
I.....r - Mirki, jakie macie zdanie na temat transplantacji w razie jakiegoś wypadku?...
  • 68
  • Odpowiedz
@Vitru: Na sali mi poradzili, żeby sobie ją "podkręcić" co też zrobiłem. Czułem się znacznie lepiej (xD) ale później zaczęła mnie ręka boleć więc zmniejszyłem. Zawsze bardzo jarała mnie medycyna, to jak małe ilości substancji działają na człowieka ale z drugiej strony bałbym się ciąć człowieka...
  • Odpowiedz
@Vitru: po 2,5-5mg co 4h u starszych i wyniszczonych
5-10mg co 4h u reszty, ale zaleca sie zaczac od mniejszej.
morfina retard 20-30mg co 12h.
morfina iv 10-25mg/ 24h przez piersza dobe i pozniej podzial skutecznej ilosci na dawki co 4h.
W praktyce najlepiej 1mg co 5-10min, az do porzadanego efektu, jesli bedzie to 6mg to wlew 1mg/h gdyz t1/2 to 3godziny, wiec w 3h musi zostac podane pol dawki analgetycznej.
  • Odpowiedz
@Inhibitor: zapewne dostales tramal we wlewie, a nie morfine. obecnie nikt by nie ryzykowal dawania mf w ilosci ktora latwo mozna przejsc z efektu analgetycznego do nieporzadanej sedacji.
Co do pytania o zgon, najwiekszy stres to operacje planowe kiedy to chory w optymalnym stanie zdrowia lub zdrowy moze zejsc na stole. Bieg do resuscytacji w oddziale szpitalnym czy na SOR zawsze jest obarczony wysokim ryzykiem zgonu, ale zawsze towarzyszy temu taki
  • Odpowiedz
@Inhibitor: i generalnie jesli chodzi o transplantacje to jestem jak najbardziej za i cala rodzina oraz ludzie z oddzialu wiedza co maja robic :)
ps. lekarze musza zostac dodatkowo w pracy zeby zapewnic opieka nad dawca i pobranie narzadow, dostaja zwrot kosztow z poltranplantu, ale lodow nie ukrecisz i raczej kazdy woli posiedziec w domu :)
  • Odpowiedz