Wpis z mikrobloga

Pytanie do wykopowych chemików.

Pewnie się ośmieszę, ale...

W dokumencie http://www.pg.gda.pl/chem/Katedry/Organa/attachments/article/116/Substytucja%20nukleofilowa%20i%20eliminacja.pdf znalazłam taką informację:

"Reagenty nukleofilowe są zawsze zamkniętopowłokowe, a atomy wchodzące w ich skład mają oktet lub dublet (dla anionu wodorotlenkowego)."

Słyszałam, że zamkniętopowłokowe atomy to takie, na których powłokach walencyjnych nie można zmieścić więcej elektronów. Ale reagenty, o których tu mowa, z tego co wiem (bo biorą udział w reakcji) nie mogą być pojedynczymi atomami, ale cząsteczkami lub związkami chemicznymi. Wobec tego musiałyby być osobne powłoki dla cząsteczki / związku chemicznego i tworzących ją atomów, bo atomy, z tego co tu wynika nie mogą mieć więcej niż osiem elektronów walencyjnych. Czy taka sytuacja jest możliwa? Pierwsze słyszę o czymś takim tzn. o powłokach dla czegoś większego niż atomu plus jeszcze dla atomu. Zobrazowałam to. Jest to możliwe? Czy gdzieś popełniłam błąd? Nie sądzę, żeby tak miało być, ale rysuję tak jak jak wywnioskowałam z tekstu.

#chemianapoziomiegimbazy #chemia #pomocy #pytanie
Pobierz S.....a - Pytanie do wykopowych chemików.

Pewnie się ośmieszę, ale...

W dokumencie ...
źródło: comment_9ptoVvI7BclpeheK4O1U7U2eUKaTXioE.jpg
  • 20
@ufoporno: OK. Mam napisać referat na temat: "reakcje substytucji nukleofilowej". Ponieważ nic o tym nie wiem, szukam informacji w necie. I znalazłam prezentację, a w niej takie zdanie:

"Reagenty nukleofilowe są zawsze zamkniętopowłokowe, a atomy wchodzące w ich skład mają oktet lub dublet (dla anionu wodorotlenkowego)."

Normalnie bym być może opisała to tylko swoimi zdaniami, ale muszę jeszcze wytłumaczyć te pojęcia, a nie wiem, o co chodzi.

I dowiedziałam się, że:
@Sceptyczka: daj sobie spokój :P To, że są zamkniętopowłokowe to akurat mało istotna informacja którą możesz pominąć, szkoda czasu na kombinowanie .

Apropos rysunku, nie obraź się, ale jest totalnie bez sensu :P
@Sceptyczka: musialabys doczytac o teorii orbitali molekularnych i teorii wiazan walencyjnych. Powloki to termin stosowany wobec pojedycznych atomow. Ten jeden temat zajmie Ci znacznie wiecej czasu do ogarniecia niz caly Twoj referat.

Jak Ci brakuje tresci, to dodaj pare przykladowych reakcji, albo ciekawostek, np. o tym dlaczego akroleina jest taka toksyczna (wiazanie podwojne jest silnie aktywowane, akroleina jest silnie elektrofilowa i reaguje latwo z wieloma nukleofilami - np. grupami -SH aminokwasow