Wpis z mikrobloga

Steadicam to system stabilizacji kamery, który pierwotnie pojawił się w 1973 roku. Od tamtego czasu technologia oraz sam patent znacząco ewoluował pozwalając reżyserom na tworzenie bardziej zaawansowanych scen w ruchu. Takim pierwszym przykładem wykorzystania steadicama, który przychodzi mi do głowy jest scena pościgu w Se7en podczas której Pitt goni mordercę przedzierając się między mieszkaniami.

Przed każdym ujęciem Steadicam musi zostać odpowiednio wyważony i skonfigurowany. Operator Steadicamu po zamontowaniu kamery, monitora, baterii i dodatkowego osprzętu musi wyważyć sled statycznie, a następnie dynamicznie. Ramię musi zostać wyregulowane w zależności od wagi sleda. Kamizelka musi zostać dopasowana do operatora i liczby ubrań, które ma na sobie - w skrócie: dużo roboty dla kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund nagrywania.

Ulepszone wersje pozwalają na akrobacje takie jak widzicie na gifie poniżej. Jestem ciekaw jak w przeciągu następnych kilku lat będzie rozwijała się idea Steadicama oraz tego, w jaki sposób przełoży się to na postrzeganie obrazu oraz sceny przez widza. :)

#ciekawostkifilmowe #kino #ciekawostki #film #gif

___________________________________________
Więcej swoich głupot piszę tutaj. Nie zabraniam obserwować -> #prywatnynotatnik
  • 10
@alczas1: wersja z silniczkami to chyba jest gimbal, bo sam steadicam polega na odpowiednim wyważeniu, bez żadnych silniczków itp. do korygowania za pomocą samych łożysk. Steadicam ma ten minus, że może wpaść w ruch jak wahadło i sam się nie zatrzyma (albo po jakimś czasie dopiero), gimbal daje taką możliwość, że to się nie dzieje (własnie poprzez silniczki i stabilizację).
Jak się mylę, chętnie się dowiem więcej :)
@alczas1: Albo ta głowica jest genialnie skaliborwana, albo coś, ale jak ja się bawiłem steadycamem to wystarczył lekki tilt w biodrach, jedna z osi obrotu się pochylała i następowało samoczynne odsuwania się/przybliżanie kamery do ciała. A on nie dotyka tej kamery i ona trzyma się w jednym miejscu. Możliwe, że używałem jakiegoś gówna, albo ten koleś tak prosto się idealnie trzyma cały czas i dlatego.
@kotnaklawiaturze: kwestia bardzo ogarniętego operatora, z tego co wiem w dużej mierze steadycamem się kieruje m.in ruchami ciała - przechylisz się w jedną stronę wykonuje określony ruch itd, do tego odpowiednia kalibracja jest ważna