Wpis z mikrobloga

Cholera, wysłużony monitor #nec MultiSync LCD2979nx zaczyna odwalać numery... Nie raz działa bez problemu przez kilka dni a czasem po chwili działania (w tym samym miejscu) pojawia się u góry pasek z niewyraźnymi pikselami. Albo zanika albo przeistacza się w całkiem niewyraźny pas... Na zdjęciu poniżej próbka już przy całkiem niewyraźnym pasie.

Korzystam z niego przy pracy jako drugiego monitora... Szkoda mi tego starego "złomika" :(

Co to może być? Matryca (łączenie) czy elektronika? #pytanie #elektronika #monitory #lcd
Pobierz
źródło: comment_xiUcMMPdL28v6lQXYekjE4Fz6OdpT0p8.jpg
  • 9
@Hans_Olo: @Tymian: Pierwszy monitor działa ok.Testowane na jednej karcie ale na dwóch wyjściach. Jak znajdę kabelek d-sub to sprawdzę jeszcze na laptopie. Defekt pojawia się czasami po jakimś czasie działania, pomaga wyłączenie na chwilę. Czyli chodzi o nagrzewanie się... Dlatego zastanawiam się czy to nie wina elektroniki (np. kondesatorki) bo z tego co pobieżnie w necie wyczytałem to problem może dotyczyć połączeń lcd z elektroniką (flex)...
@LostHighway: Dlatego kazałem Ci go dotykać, jeśli podczas macania coś się dzieje to znaczy że jest babol na flexie dochodzącym do matrycy, jeśli nie to znaczy że babol jest na flexie samym albo na połączeniu go z płytką.
@Tymian: Wiem o co chodzi, macanie przez obudowę niestety nic nie daje. Czy to możliwe, że defekt flexa pojawia się nieregularnie i dopiero po chwili działania? Będę musiał go rozebrać w wolnej chwili, może wtedy coś wyniknie. Dzięki za info.
@LostHighway: możliwe że jest tam źródło ciepła blisko flexa, albo matryca nagrzewając się zaczyna lekko pracować a to wystarczy żeby zruszyć flexa który jest w bardzo dziwny sposób przylutowany do PCB. Kiedyś na eevblog Dave coś naprawiał co się dziwnie zachowywało
@Tymian: Hej No i dziś udało mi się rozebrać ten monitor. Na płycie od sterowania ekranem, w pobliżu fleksów w miejscu gdzie występuje defekt jest chipset, widać że się grzeje bo na przykrywającej go blaszce są ślady od temperatury. Postanowiłem docisnąć fleksy do płyty. Pod spód i na płytę w miejscu łączenia włożyłem po grubym ale elastycznym dystansie, zrolowaną kartką A4 włożoną do największej jaką miałem koszulki termokurczliwej :)
Dystanse miały