Wpis z mikrobloga

Chińczycy wydłużyli dobę i przesunęli oś Ziemi o 2 cm
Jak?
Zbudowali olbrzymią tamę, tworząc akwen wodny o powierzchni 632km kwadratowych wypełniony 42 miliardami ton wody. Tama pełni funkcję hydroelektrowni.

Zgromadzenie tak dużej ilości wody w jednym miejscu spowolniło ruch obrotowy naszej planety o 0,06 mikrosekundy. Ponadto NASA stwierdziła, że oś ziemska została przesunięta aż o 2cm.

Dokument o tym kolosie: https://www.youtube.com/watch?v=b8cCsUBYSkw

#ciekawostki
Koller - Chińczycy wydłużyli dobę i przesunęli oś Ziemi o 2 cm 
Jak?
Zbudowali olbr...

źródło: comment_DeDAS7P6kKBDGwxdzgqQd6diKDEKoHN0.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Koller: czy jeśli przesunęła się oś ziemska to kąt padania promieni słonecznych i nachylenie osi ziemi w stosunku do słońca też może być inne? :-)
Niby głupie pytanie ale jednak mnie ciekawi. Parę lat temu słońce rano oślepiało mnie przez okno a teraz o tej porze to już nic nie przeszkadza w spaniu :-\ ...
  • Odpowiedz
czy jeśli przesunęła się oś ziemska to kąt padania promieni słonecznych i nachylenie osi ziemi w stosunku do słońca też może być inne? :-)


@MichaelP: tak
  • Odpowiedz
@MichaelP: nie wiem czy jakoś istotnie to wpłynie na klimat. Wpłynęło na okoliczny klimat i średnia temperatura w okolicy tamy spadła. Ale to przez to, że woda paruje.
  • Odpowiedz
@Koller: nazywanie tego "skróceniem doby" to tak jak gdybyś stwierdził, że Polska wychodzi z długu, bo ten zmniejszył się o 0,6 grosza.
Co nie zmienia faktu, że konstrukcja jest imponująca, a cała seria dokumentów zajebista - nazywa się "Big, Bigger, Biggest" i mocno polecam, zwłaszcza odcinki o platformie wiertniczej, moście i metrze.
  • Odpowiedz
@Trust_Me_Im_Engineer: tak na szybko jak zajrzałem do eng artykułów to pisali calculated. Ale w jednym napisali że obliczono, że może mieć taki wpływ. Czyli nie dowiedziono. Mówię o 0.06 jeśli o to pytasz. 2cm nie sprawdzalem
  • Odpowiedz
Niby głupie pytanie ale jednak mnie ciekawi. Parę lat temu słońce rano oślepiało mnie przez okno a teraz o tej porze to już nic nie przeszkadza w spaniu :-\ ...


@MichaelP: sprawdź czy masz rolety.
  • Odpowiedz