Wpis z mikrobloga

#it #informatyka

Co może robić informatyk?

Wiadomo, idziesz na studia, to uczysz się głównie programowania, żeby być programistą. Programistów cały czas zatrudniają z otwartymi rękoma. Dlaczego kierunek studiów nazywa się "informatyka", a nie "programowanie"? Dlaczego nie ma studiów programistycznych?

Jest jeszcze administrator (serwera, sieci). Ale to równie dobrze może robić technik informatyk.

Co robią informatycy poza programowaniem? Pomijam grafików (inny kierunek), twórców gier (albo graficy albo programiści albo jeszcze kto inny), testerów (bo to w sumie do programistów można zaliczyć), twórców stron (to w sumie też programiści/graficy).
  • 63
@biczek: co w tym śmiesznego? Po co komuś wiedza ze studiów, żeby administrować serwerem? Ma dobrze znać Linuksa (tego na studiach raczej się nie nauczy), trochę na bezpieczeństwie i mieć doświadczenie. Pewnie wiele firm wolałby zatrudnić na administratora osobę, która umie to robić, zamiat kogoś po studiach co nigdy nie administrował serwerem.
@twnt22: dzięki, poprawiłem.

Ale wypowiadajcie się na temat ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tak się głośno mówi "brakuje miliona INFORMATYKÓW". Wcale nie informatyków... Dla nich nie ma pracy. Co można robić po technikum? Praca jest dla programistów. Ale o tym się nie mówi. Bo programowanie 8h dziennie przez całe życie nie dla wszystkich jest fajne.
Wiadomo, idziesz na studia, to uczysz się głównie programowania, żeby być programistą.


@mk321: xDDDD

ja chodziłem na informatykę miałem w poniedziałek 3 godziny xDDD kogo chcesz oszukać programowania masz się sam się uczyć na studiach to samo z administratorem sieci też raczej po studiach nie zostaniesz od razu.

Co robią informatycy po za programowaniem? Pomijam grafików (inny kierunek), twórców gier (albo graficy albo programiści albo jeszcze kto inny), testerów (bo to
@mk321: Rownie dobrze mozna powiedziec ze programowania na studiach sie nie nauczysz. Bo tylko prawdziwe doswiadczenie sie liczy. Jesli sam nic nie bedziesz robil to skonczysz jako magister bez doswiadczenia bez wiedzy i umiejetnosci. Ja sam studiow nie skonczylem (tzn skonczylem dwa razy xD) i jakos daje rade. Czasem w korpo jest wymog wykszalcenia ale to nie zawsze i odchodza od tego tez.
A czego sie z adminki nauczysz w technikum?
sa jeszcze mirki na stanowiskach tzw pm sm op po uj ki lm vf gd sc i duzo innych


@Duze_piwo: no właśnie coś tam się słyszy, że można robić co innego. Ale nie mogę nigdzie znaleźć szczegółów. Jedynie skrót PM słyszałem. To tak jakby szef zespołu programistów? No to też trzeba najpierw być programistą i po latach można zostać szefem (PM).

@nidriove: zależy na której uczelni. Na niektórych jest więcej
@mk321: @mk321: Grafiki komputerowej uczą dobrze tylko za granicą za słony hajs na 95% uczelni w Polsce grafiki uczą konio wały tak samo programowania. Grafika to artystyczny kierunek jak by się niektórym januszom wydawało że jak ogarną tutoriale to mogą wszystko.
Infoatyk ma szerokie możliwości znalezienia pracy ciekawej. Może być wdrozeniowcem systemów, analitykiem, pracować jako linia wsparcia, administrator bezpieczeństwa IT. Moze pracowac w roli administratora baz danych, być nauczycielem i wykładowcą, informatycy niezbędnik są przy badaniach naukowych do opracowania niektórych badań np. fizycznych itp.
@mk321: Nikt cię grafiki / programowania / administratowanie na w szkole na takim poziomie że do pracy cię przyjmą! Sam masz się uczyć nie o tego są studia żeby ci zagwarantować pracę od tego jest zawodówka że uczysz się pod konkretny zawód...

Szkoły co roku wypuszczają absolwentów i co każdy zdobywa pracę w zawodzie?! Tylko najlepsi albo będziesz się uczył tego co mówią nauczyciele żeby tylko zdać przedmioty albo studia potraktujesz
@biczek: wiadomo, że studia to tylko podstawa teoretyczna, a praktyki mało. I liczy się doświadczenie. Ale muszę wiedzieć czego mam sam się uczyć. No i jakaś pierwsza praca musi być, żeby w niej zdobyć doświadczenie. Obecnie widzę przed sobą jedynie pracę jako programista (z czego nie jestem jakiś dobry) ( ͡° ʖ̯ ͡°)

U nas w technikum był mocny nacisk właśnie na administrowanie siecią (może dlatego, że
Jedynie skrót PM słyszałem. To tak jakby szef zespołu programistów? No to też trzeba najpierw być programistą i po latach można zostać szefem (PM).


@mk321: to jest project manager i nie trzeba być programistą, by być dobrym pmem (aczkolwiek z reguł dobrze, gdy pm ogarnia programowanie), co więcej project managerów można spotkac nie tylko w IT ;)

Informatyka to nauka o przechowywaniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji. Programowanie to tylko cześć informatyki
@praktyczny_it: o dzięki. Właśnie o niektóre z tych dziedzin co wymieniłeś mi chodziło. Niby są gdzieś tam wymieniane, że to może robić informatyk. Ale w rzeczywistości z większością nie spotkałem się z realnymi ofertami czy zapotrzebowaniem.
Mógłbyś rozwinąć? Bo i w internecie mało o tym informacji. Napiszę ile je wiem.
"wdrozeniowcem systemów"- kiedyś słyszałem i wyobrażałem sobie, że to osoba, która instaluje gotowe oprogramowanie u klienta. Ale ofert pracy nie