Wpis z mikrobloga

Podsumowanie świata prawa w stosunku do TK:

- Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego wydaje uchwałę w której krytykuje zachowanie władzy w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego

- Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego wyraża swój sprzeciw wobec działań władzy. Wprost stwierdza, że uchwały PISu o anulowaniu wyboru poprzednich sędziów były podjęte bez jakichkolwiek podstaw prawnych.

- Pracownicy Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego wydają stanowisko w którym piszą o łamaniu zasad demokratycznego państwa prawa

- Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego wydaje uchwałę w której pisze do Andrzeja Dudy - "Podpisana przez Pana ustawa nie daje się pogodzić z zasadami demokracji". Uchwały anulujące wybór 5 sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm nazywa pozbawionymi mocy prawnej.

- Komitet Nauk Prawnych PAN pisze o naruszeniu zasady ustrojowej podziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

- Przedstawiciele sędziów Apelacji Katowickiej przyjęli uchwałę, w której napisali, że wydarzenia ostatnich dni obserwują z „narastającą obawą o losy Rzeczypospolitej Polskiej jako demokratycznego państwa prawa, a także z troską o prawa i wolności jej obywateli”.

- Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Szczecińskiej w uchwale wyraża sprzeciw wobec działań PISu. Pisze o naruszaniu zasad tworzenia prawa przy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" apeluje do Prezydenta Dudy o wstrzymanie się z przyjęciem ślubowania od wybranych przez PIS sędziów, do czasu wyroku TK. Twierdzi, że to pomoże rozwiązać kryzys konstytucyjny. Andrzej Duda nie przyjmuje ślubowanie na dzień przed wyrokiem.

#neuropa #duda #4konserwy #trybunalkonstytucyjny #bekazpisu #bekazprawakow #polityka
  • 72
  • Odpowiedz
Nie przyczepiałbym się do sprawy z TK tak pryncypialnie bo a. TK nie wykazał się specjalnym dbaniem o interes obywateli nad interes władzy


@stan-tookie-1: TK nie jest od dbania o interes obywateli albo interes władzy. TK ma dbać o to, by nowo tworzone prawo było zgodne z Konstytucją, tylko tyle i aż tyle.
  • Odpowiedz
@adam2a: O jakich fundamentach demokracji mówisz? Zakładając że PiS nie ma racji i złamał procedury, istotne są chyba bardziej cele tego ugrupowania i kształt zmian, jakie proponują? Nie przeprowadzają zamachu stanu, tylko uważają, słusznie lub nie, że PO nielegalnie chciała zrobić z TK swój bastion do torpedowania wszelkich projektów PiS i są to uzasadnione obawy. Chcą realizować swój program. Mało to było w historii działań na granicy prawa które zostały
  • Odpowiedz
@adam2a: faktycznie ta rozprawa z 3.12 to PO-PSL sami na siebie donieśli.

wiem, że TK nie podał rozwiązania tylko ocenił to, które Pis wybrał, a reszta to już moje domysły, że wszystkie inne wyjścia też z jakichś powodów były nie ok. A to orzekaliby niewłaściwi sędziowie (ci 2 nielegalni), a to nie wybieraliby a jednak zostali powołani przez sejm itd.

"Trójpodział władzy, każda kontruje każdą" - dokładnie tak, nie może być tak że jeden organ - w tym wypadku TK - jest wyłączony spod kontroli i ma robić za wyrocznię. Rzuciłeś przykłady negatywne a czemu nie np Szwajcarię? tam system sądowniczy rozwiązali bez ciała jak TK, albo ostatnio Włoski gdzie TK z kolei jest sparaliżowany od 1,5 roku i nic specjalnego się nie wydarza.
i w którym momencie podnieśli kwestie kwoty wolnej od podatku? bo pamiętam, że jakoś wtedy kiedy już nie dało się nic przegłosować w sejmie :D to dziękuję TK, że tak sprawnie
  • Odpowiedz
@TrinititeWarrior: tylko przy konstytucji, gdzie zapisy mogą być swobodnie interpretowane i członkowie składu TK są wprost wybierani przez władzę to ciężko nawet fachowcom o wyważone wyrok. Tym bardziej przy tak zażartym konflikcie politycznym i medialnym.
  • Odpowiedz
@lazzyday: "Zakładając że PiS nie ma racji i złamał procedury, istotne są chyba bardziej cele tego ugrupowania i kształt zmian, jakie proponują?"

"Złamała procedury" to mocne niedopowiedzenie. PiS obecnie śmieje się w twarz praworządności. Jakie procedury proponuję? Proponuję respektować trójpodział władzy i wykonać wyrok TK. Jeżeli chodzi ci o to, jak zmienić prawo tak, aby w przyszłości do podobnych sytuacji nie dochodziło... no cóż, nie da się. Jeżeli władza nie ma zamiaru respektować prawa to żadne zmiany nic nie dadzą. Dlatego to wszystko jest przerażające.

"Nie przeprowadzają zamachu stanu, tylko uważają, słusznie lub nie, że PO nielegalnie chciała zrobić z TK swój bastion do torpedowania wszelkich projektów PiS i są to uzasadnione
  • Odpowiedz
@adam2a:

Byłoby bliżej "niezależności" gdyby PO nie obniżyła dramatycznie wymagań co do członków i teraz praktycznie każdy polityk z wykształceniem prawniczym może zasiadać w TK, jak tylko dostanie poparcie koalicji rządzącej. Dlatego też Pis już mógł powołać ludzi bez specjalnego autorytetu w środowisku.

np ustawa ws. OFE przez chwile był strach, że TK to uwali i będzie problem, bo kasa już została znacjonalizowana, na szczęście (dla PO, bo przecież nie
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: "Byłoby bliżej "niezależności" gdyby PO nie obniżyła dramatycznie wymagań co do członków i teraz praktycznie każdy polityk z wykształceniem prawniczym może zasiadać w TK, jak tylko dostanie poparcie koalicji rządzącej. Dlatego też Pis już mógł powołać ludzi bez specjalnego autorytetu w środowisku."

Akurat to była sprawka PSLu. Jeden z tej nadregulaminowej dwójki sędziów powołanych przez poprzedni Sejm, z rekomendacji PSLu, ma kwalifikacje odpowiadające nominantom PiSu (a nawet gorzej). Żeby było zabawniej - piąty sędzia był z rekomendacji SLD.

Natomiast trójka sędziów, których Duda nie chce (a musi) zaprzysiężyć wygląda tak:
prof. Romana Hausera (obecnego prezesa NSA i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa - będzie następcą
  • Odpowiedz
@adam2a: gdzieś mi umknął moment za poprzedniej kadencji kiedy PSL multiplikował liczbę swoich posłów i przegłosował ustawę ws. TK pomimo sprzeciwu PO. Nawet jeżeli to PSL naciskał na obniżenie wymagań to sam by tego nie przeprowadził.

"TK bada orzeka o zgodności z Konstytucją, a nie nastrojami społecznymi. " - tylko nasza konstytucja nie jest jasno napisana. Wiele zapisów może być interpretowanych na różne sposoby.

Ale w przypadku śmierci właściciela tego
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: "tylko nasza konstytucja nie jest jasno napisana. Wiele zapisów może być interpretowanych na różne sposoby."

Jak każda Konstytucja na Świecie. To mają być dokumenty nadające ogólne ramy ustrojowe, krótka i zwięzła, a nie wprost opisująca każde szczegół. Co nie znaczy, że nie da się wyciągnąć na jej podstawie wykładni, jak te szczegóły mają wyglądać. No i od tego jest właśnie sąd konstytucyjny. Instytucja, która istnieje w każdej dojrzałem demokracji
  • Odpowiedz
@adam2a: ale znaczy, że da się wyciągnąć wykładnię odpowiadającą obozowi politycznemu z jakim się identyfikujemy.

No czyli wcześniej taki kowalski miał zapisane wprost, że posiada przykładowe 50k z czego 10k to obligacje które za x lat przyniosą 5 % zysku. a do zusu powędrowało 40k na subkonto i obiecanie że jakby co to zus mu wypłaci jak się należy. Chyba że na to subkonto zapisali wartość zwiększoną o tą część
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: "ale znaczy, że da się wyciągnąć wykładnię odpowiadającą obozowi politycznemu z jakim się identyfikujemy."

Jasne, wszystko to tworzą ludzie. Jednak do tej pory TK dawało przynajmniej gwarancje, że położenie ściany jest o kilka cm przesunięte w tą lub tamtą. PiS dąży do tego, żeby ta ściana była całkowicie przesuwna. Nowa propozycja ustawy ws TK to obstrukcja i paraliż sądu konstytucyjnego. Tego nie robił żaden wcześniejszy rząd.

"No czyli wcześniej
  • Odpowiedz
@adam2a:
jakiś przykład położenia takiej ściany przez TK? ogólnie taki organ może sobie być ale po 1 nie powinien być wyłączony spod kontroli innych, po 2 wymagania żeby w nim zasiadać powinny być jak najwyższe.

i przerzucenie kasy do zusu (z potrąceniem na bieżące zadłużenie) nie jest również taką spiralą zadłużenia? z tą różnicą, że strzyże się do zera tych którzy umrą przed wybraniem kapitału.
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: W jakich systemach demokratycznych TK jest zależny? Możesz wymienić choć jeden?

Demokracja to nie tylko procedury, to też (a przede wszystkim) kultura polityczna. Demokracji nie ma bez władzy, która jej respektuje. Taką zasadą jest też nominowanie do TK osób, którzy na to zasługują. Do tej pory z zasady (z mały wyjątkami) tak było, respektowały to wszystkie poprzednie rządy. Obecnie PiS robi zamach próbując wsadzić tam swoich funkcjonariuszy partyjnych, do tego bezprawnie i z pogwałceniem wszelkich zasad demokratycznych. Dlatego są takie protesty, dlatego jest "taki kwik" (jak by to wyznawcy Prezesa nazwali).

"i przerzucenie kasy do zusu (z potrąceniem na bieżące zadłużenie) nie jest również taką spiralą
  • Odpowiedz
@adam2a: 1 razy był u nas przypadek gdzie stara władza wybierała członów TK dla nowej władzy - w czerwcu. Obie partie PO i Pis nie bardzo maja w poszanowaniu procedury jako takie, jedna pewnie z rozleniwienia a druga z wygłodnienia przez 8 lat bycia w opozycji. We Włoszech ichni TK nie działa od 1,5 roku i nic nie słyszałem, żeby akurat z tego powodu tam demokracja umierała, tylko u nas
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: "Czyli Pis teraz chce wsadzić funkcjonariuszy partyjnych a PO w czerwcu wprowadzała fachowców bezstronnych? :D"

Tak. Nieistotne, że to z punktu widzenia prawdapośrodkizmu brzmi podejrzanie, ale tak właśnie się sprawy mają.

Zresztą nieważne, nie to jest clu problemu czy PO jest dobra czy zła. Problemem jest jawne łamanie prawa i porządku konstytucyjnego przez władzę wykonawczą i Marszałka Sejmu. To nie jest tylko kwestia tylko próby neutralizacji TK jako ciała
  • Odpowiedz
@adam2a: i z tego co na tą chwilę mi wiadomo to wykonają wszystko tylko się nie spieszą przesadnie. Poza tym nie trzeba od razu wykonywać z dnia na dzień tych orzeczeń, czasami nawet możne zapomnieć o temacie i TK nie ma narzędzi żeby kogokolwiek ponaglić.
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: " i z tego co na tą chwilę mi wiadomo to wykonają wszystko tylko się nie spieszą przesadnie."

Mylisz sprawy. KPRM opóźniało opublikowanie wyroku z 3 grudnia, i nadal opóźnia dla wyroku z 9 grudnia. Zgodnie z prawem powinny być one opublikowane niezwłocznie. "Niezwłocznie" nie znaczy do 14 dni. Znaczy od razu, bez zbędnej zwłoki. Ze KRPM potrafi robić coś bez zbędnej zwłoki pokazują wszystkie pisowskiego ustawy i uchwały przegłosowane w ramach walki o Trybunał, który były publikowane w ciągu godzin.

Zgodnie z tym wyrokiem Duda ma obowiązek obowiązek przyjąć ślubowanie od trójki sędziów. Wielokrotnie zapowiedział, że tego nie zrobi. Nie bo nie, nie mamy pana płaszcza i co pan nam
  • Odpowiedz
@adam2a: TS prez blisko 100 lat skazał 2 ludzi:
"-były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Dominik Jastrzębski – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych
-były prezes Głównego Urzędu Ceł Jerzy Ćwiek – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych" to raczej bym nie oczekiwał, że skażą byłego prezydenta za niedotrzymanie terminu "niezwłocznie". Dużo
  • Odpowiedz