Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja dzisiaj na rondzie. Wybaczcie jakość ;)

Ja jestem żółty pojazd. W momencie [1] wjeżdżam na rondo na zewnętrzny pas. Zielony pojazd jedzie wewnętrznym nic nie sygnalizując. W chwili [2] prawie doszło do kolizji i zielony mnie strąbił.

Mam wątpliwości czy słusznie. Dwa przepisy, moim zdaniem, wchodzą w grę:
- muszę ustąpić pierwszeństwa pojazdowi na rondzie, jeśli chcę na nie wjechać,
- przy zjeździe, poruszający się wewnętrznym pasem muszą ustąpić pierwszeństwa poruszającym się zewnętrznym pasem (bo po prawej stronie).

W zasadzie chodzi o to czy mogłem wjechać na rondo w momencie [1]? Gość niczego nie sygnalizował, więc skoro poruszał się pasem wewnętrznym, to chyba mogłem wjechać na zewnętrzny i nie ma mowy o wymuszeniu pierwszeństwa przeze mnie. Jeśli tak, to on popełnił błąd przy zjeździe.

A może się mylę, co myślicie?

#pytanie #prawojazdy #rondo
Pobierz unhit - Mirki, taka sytuacja dzisiaj na rondzie. Wybaczcie jakość ;)

Ja jestem żół...
źródło: comment_vsYcTKlsW34w0uDRcUKEyBqc3rdqMozC.jpg
  • 24
@unhit: Kwestia jak duże to rondo. Jeżeli nie #!$%@?łeś skali, to w momencie 2 kiedy tamten się ogarnął, że chce skręcać, Ty już na rondzie byłeś, a nie na nie dopiero wjeżdżałeś. Czyli Tamten zmieniajac pas ruchu, bo z lewego skrecac w prawo przeciez sie nie da, powinien przepuscic Ciebie. Koniec koncow, nie mial racji i w razie stluczki placilby on
W zasadzie chodzi o to czy mogłem wjechać na rondo w momencie [1]?


@unhit: Mogłeś.

W chwili [2] prawie doszło do kolizji i zielony mnie strąbił.


@unhit: I byłaby z Twojej winy.

Zielony pojazd jedzie wewnętrznym nic nie sygnalizując


@unhit: Całkiem częste. Dlatego nie lubię rond.
@unhit: Wina byłaby Twoja tylko pod warunkiem, że zielony zaczął już manewr zmiany pasa, ale wtedy uderzył byś w jego bok, a tu kolizji nie było więc byłeś już na prawym pasie przed próbą zjazdu pojazdu żółtego, nie ma po co drążyć tematu bo jest prosty i jasny.
@lsnazr: Zielony zmieniając pas ruchu ma ustąpić pierwszeństwa i nie ma znaczenia czy manewr zaczął czy nie, czy walniesz go w przód, bok czy tył, nawet jeśli będziesz musiał tylko przyhamować, to on wymusza pierwszeństwo. Tu oczywiście mowa o zjeździe z ronda, jeśli chodzi o wjazd to sytuacja dokładnie odwrotna, może jechać pasem prawym lewym czy nawet dwoma naraz, wjeżdżając na rondo ustępujesz mu pierwszeństw.