Wpis z mikrobloga

#webdev #webdesign #design

Jak myślicie, w którym kierunku rozwiną się trendy w projektowaniu layoutów www i user interface? Jeszcze niedawno 'na topie' był typowy flat design, który Google rozwinęło w material design dodając kilka przykazań od strony technicznej, czyli po prostu opisał, czym się kierować budując witrynę i jak rozmieszczać elementy, aby oprócz wyglądu projekt był funkcjonalny i intuicyjny (jak dla mnie to zwykły user experience).

Od niedawna widzimy szybką ewolucję flat designu, że aż go już prawie nie przypomina xD mam na myśli foto-grafiki, duże rozmyte cienie, żywszą kolorystykę (a nie pastele) oraz mocno niestandardowe układy witryn, nietuzinkowe sposoby nawigacji itp.

Jak dla mnie to dobry kierunek, czysty flat jest nudny jak sam s-------n, jedyna zaleta to przejrzystość. Ale jak ktoś nie ma downa to ze samych zdjęć i gradientów stworzy intuicyjną i przejrzystą witrynę, a te wszystkie płaskie, proste ikony i kolory pastelowe wydają się cofać nas w rozwoju.

Pomijam kwestie techniczne jak responsywność, szybkość działania na każdym urządzeniu czy płynne animacje elementów, bo to już kwestia webdeva czy jest webdevem czy tylko 'robi stronki', jak ktoś nic nie potrafi to nic mu te informacje nie dadzą. Ale jeszcze jedna elementarna zmiana - przewaga grafiki i multimediów nad treścią. Już pomijam, że każda treść MUSI być zauważana przez zdjęcie/grafikę a nie nagłówek tekstowy, ale projektanci brną dalej - infografiki, zdjęcia jako tła nagłówków, filmiki zamiast artykułów... wszystko co się da, należy zastąpić grafiką, w sensie tekst/treści. 'Witryny do oglądania, nie do czytania'. Cóż, ludzie są coraz leniwsi, wygodniejsi i rozwydrzeni - jeden błąd projektanta, a gość zamknie w p---u stronę i nie wróci. Bo była paginacja zamiast infinity-scrolla na podstronie w wersji mobilnej.

Co wy myślicie? Może coś zauważyliście innego? Ja tam zawsze czekam, aż pro-designerzy wypracują nowe trendy i się do nich dostosowuje, nie zamierzam eksperymentować ani się wyłamywać. Jak będą chcieli g---o w tle to ustawie g---o w tle, klient nasz pan. A z Googli mam bekę bo myśleli, że nawet trendy w webdesignie będą wyznaczać xD soli do d--y będą wtłaczać a nie trendy, dobrze, że ludzie pamiętają jeszcze co to jest efektowny wygląd i nie kupują suchego gówna.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak dla mnie to dobry kierunek, czysty flat jest nudny jak sam s-------n, jedyna zaleta to przejrzystość.


@ketorw: i najczęściej na wszystkich urządzeniach strona działą jak powinna
  • Odpowiedz
@RudyLis: działa jak powinna z powodu płaskiego stylu UI? Nie zgodzę się, taki layout jak powyżej da się zakodować tak, aby było lekkie, szybkie i płynne. Mamy narzędzia dobre, html5, css3 i js są ciągle rozbudowywane, wystarczy za tym podążać. Jest trudniej, ale da się. Moc obliczeniowa urządzeń też rośnie przecież.
  • Odpowiedz
@ketorw:
Powiem jedno słowo "mBank"....

Stare było dobre. Zarządzanie kontem bankowym to w gruncie rzeczy taka tabelka exela. A nie gra flash dla dzieciaków..
  • Odpowiedz
@Ninik: zgoda, są typy witryn, które nie powinny ślepo podążać za resztą, ale to chyba oczywiste. A że mbank ciśnie w efekciarstwo a nie funkcjonalność, widocznie ma ku temu powód. Ich marketing.

No ale sam powiedz, czy takie połączenie flatu z nowymi trendami nie wygląda DUŻO lepiej niż sucha ściana? Wg mnie ten przykład udowadnia, że jak się przemyśli każdy detal to da się efektownie, intuicyjnie i z zachowaniem szybkości
  • Odpowiedz
@Apexton: wygląda jak krzyk rozpaczy w---------o developera, który nie potrafi pogodzić się z faktem, że projekt ma się podobać ludziom, a nie jemu. To tak jakbyś projektował auto i uznał, że w sumie metalowy trapez to idealny kształt karoserii, szybka i tania produkcja, po co wymyślać skoro auto ma tylko dowieźć nas z punktu A do B.

  • Odpowiedz
@Apexton: nie, bo nie było obrazków ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak na serio to nie, bo nie widziałem celu. Widzę, że autor ironizował, co zresztą można było się domyśleć heh.. nie zmienia to faktu, że wielu projektantów ma podobne przemyślenia. Ja też (mimo, że nie jestem projektantem xD). Więc autor ironizując przekazał to co każdy designer podświadomie nie raz poczuł. Szczególnie, jak klient 'wie lepiej'
  • Odpowiedz
@wykop @Moderacja może Wy dodacie coś od siebie w temacie, np. aktualny przebłysk geniuszu z tym wiernym jak pies buttonem 'zamknij' po prawej stronie przemierzającym wertykalnie strony wykopu. Wasi developerzy to chyba żyły sobie wypruwają żeby dopracować UX portalu, a graficy to chyba Karōshi doznają ʕʔ

  • Odpowiedz
@krab58: wąskie, wysokie czcionki są trendy z powodu urządzeń mobilnych jak smartfony, aby mieściły się duże wyrazy w linijce? xD bo tego to nie potrafię zrozumieć
  • Odpowiedz