Wpis z mikrobloga

Mamy kolejne punkty do pakietu antydyktatorskiego:

1. Wpisanie zasady niezależności Prokuratora Generalnego do Konstytucji;
2. Zmiana Konstytucji - sędziów TK wybierają SN, NSA, KRS czy jakikolwiek inny, niezależny od polityków organ;
3. Wpisanie do ustawy o wykonywaniu posła i senatora obowiązku składania oświadczeń o zasiadaniu w spółkach wydających gazety lub czasopisma. Wszyscy muszą wiedzieć, że pisowskie gadzinówki zwane dla jaj niezależnymi są kontrolowane przez polityków tej partii;
4. Wprowadzenie możliwości wydawania przez TK zarządzeń zastępczych w przypadku, gdy najwyższe organy państwa nie wykonują swoich konstytucyjnych obowiązków (coś jak zarządzenie zastępcze wojewody dla uchwały Rady Gminy).
5. Zabranie RCL spod kurateli Rządu, to ma być jednostka czysto merytoryczna.

Kontynuować będziemy tutaj: #pakietantydyktatorski

No i do grona osób, które zasiądą na ławie oskarżenia przed TS dołącza Pani Szydło, za zakazanie publikacji orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw.

#neuropa #polityka #prawo
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rafalu90: pkt. Obecnie mamy niezależną prokuraturę, której "płaci" budżet państwa. To oznacza że nie jest niezależna.
pkt. 2 kompetencje TK niech przejmie SN, to wystarczy.
  • Odpowiedz
@rafalu90: Do tego wystarczy zmienić Konstytucję w zakresie postawienia przed Trybunałem Stanu, bo obecnie nie jest to w praktyce możliwe. Zwiększenie uprawnień władzy sądowniczej nie ma uzasadnienia.
  • Odpowiedz
@rafalu90: Bardziej mi chodzi o prewencyjne odstraszanie. Podałeś skrajny przykład, który nie ma przełożenia na rzeczywistość, ale może wystąpić, to podaję inną alternatywę na zasadzie obawy przed sankcją.
  • Odpowiedz
@rafalu90: profesor Tuleja tez. Wedlug mnie TK tak jak juz pisalem wczesniej nie powinien dodatkowo wzmacniac kompetencji sedziow, a w interpretacji Komstytucji przydaja sie czesto rozwazania akademickie, jak komparystyka na przyklad, dlatego wedlug mnie ilosc wykladowcow powinna byc tam znaczna.
  • Odpowiedz
generalnie w sądzie powinni orzekać sędziowie.


@rafalu90: do konkursu w powszechnych może przystąpić także pracownik naukowy z odpowiednim stażem, dlatego pomysł z mianowaniem przez uniwersytety nie jest zły. Tylko to sprawi kolejny problem wyłonienia tych najlepszych - w jaki sposób nie dopuścić biedacki UW? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz