Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki,
dzisiaj pokłóciłem się z żoną i teściem w temacie reklamy i telemetrii.
TVP prowadzi coroczną akcję "Reklama dzieciom". Im więcej osób obejrzy specjalny blok reklamowy, tym więcej pieniędzy trafi do dzieci. Żona przełączyła na kanał TVP1, żeby obejrzeć reklamy, a ja się zapytałem z sarkazmem w jaki sposób telewizja sprawdza, że oglądamy akurat TVP1 a nie Polsat. Wtedy do rozmowy włączył się teść (który uważa, że on zawsze ma rację), że technika tak poszła do przodu, że telewizja potrafi sprawdzić co akurat oglądamy. Pytam się go w jaki sposób, skoro odbieram ogólnodostępny sygnał anteną i nic nie wysyłam, ale on i żona wiedzą lepiej. Jeszcze mi na koniec poradził, żebym sobie trochę poczytał o technice telewizyjnej, bo on nie będzie dyskutował z dyletantem. Normalnie parsknąłem śmiechem, jak to usłyszałem. Zapytałem ostatni raz w jaki sposób telewizja zbiera informacje o tym co oglądam z mojego starego kineskopowego Grundiga, ale już nie chciał ze mną dyskutować.
Moje pytanie do Was Mirki, może ja się mylę i jest jakaś metoda pomiaru telemetrycznego bez specjalnego urządzenia montowanego w domu przy telewizorze. Może to żona i teść ma rację, a ja się mylę? A jeśli nie, to jaki sens ma komunikat "Specjalny charytatywny blok reklamowy został wyemitowany w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia po głównym wydaniu Wiadomości, a wpływy z niego zależały od oglądalności."
  • 10
bez specjalnego urządzenia montowanego w domu przy telewizorze


@czosnkowy_wyziew: Mają grupę kontrolną i interpolują. Tak samo Gus robi co przysyła czytnik kreskowy i sprawdzają co kupujesz itd. Upierdliwe strasznie, ale sprzęt fajny. Gdybym nie miał wtedy rozpierdzielu w zyciu to bym rozebrał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@czosnkowy_wyziew: Metoda pomiaru wygląda tak , że jest kilka tys tzw specjalnych testerów , takich testerów tworzy się odpowiednio do liczby telewizorów w Polsce. Np 1 tester na 1000 telewizorów (to tylko mój przykład, nie znam dokładnej proporcji) i metodą proporcji oblicza się ilu telewidzów oglądało dany kanał w danym czasie.

Jeżeli nie jesteś specjalnie opłacanym testerem, który ma dodatkowy sprzęt to twój tv nic nie wysyła.