Wpis z mikrobloga

Mirki, które interesują się #knifemaking i te, które się na tym znają. Otóż postanowiłem, że zrobię sobie swój nóż. Zawsze mnie to rajcowało itd. ale nie o tym.
Dwie sprawy. Pierwsza, to czy szlif wyprowadzamy przed hartowaniem czy po? A druga jak ten szlif wyprowadzić nie mając do dyspozycji szlifierki taśmowej? Zrobiłem 2 noże i oba spieprzyłem na wyprowadzaniu krawędzi tnącej. Próbowałem na kamieniu szlifierskim, ale niestety maszyna ma bicie, więc szlif nie wyszedł taki jak powinien. Próbowałem też zrobić to szlifierką zwykłą, ale ciężko jest utrzymać jeden kąt i zazwyczaj wychodzą takie "wzgórza i pagórki". Nóż robię ze stali kwasowej, dosyć twardej, więc pilnikami idzie to strasznie mozolnie, a poza tym wtedy też ciężko utrzymać jeden kąt. Próbowałem zrobić to jeszcze jednym sposobem. Założyłem do wiertarki tarczę z papierem ściernym 40, wiertarkę w imadło i jeździłem nożem wyprowadzając krawędź. To szło nie najgorzej, ale tu też było lekkie bicie i zamiast takiej Vki, wychodził szlif zaokrąglony, bardziej jak litera u. Z góry wielkie dzięki za każdą radę ;).
#knifemaking #noze #pytanie
  • 28
@cruc: Okej dzięki ;). Wiesz, na początek chciałbym popróbować na takiej stali (nawet jeśli do niczego się to później nie nada), ponieważ jeśli coś nie wyjdzie, to się nie martwię ;). Oglądam bardzo dużo filmów z knifmagingu. Tego Pana również. Dzięki za radę ;). A i jeszcze jedno, dlaczego kwasówka będzie złym pomysłem? Ze względu na kruchość, twardość czy jakiś inny powód?
@Snejku788: Bo najłatwiej na początku zrobić nóż z węglówki. Ja robiłem niedawno temu nóż ale nie chce mi się już pisać za bardzo, jak mi napiszesz listę pytań to jutro około 13 odpiszę.
@Snejku788: nie jestem knifemakerem ale z tego co widzialem na filmach @trolsky: to pierwszy szlif robisz na niehartowanej stali. Z takiej latwiej zebrac nadmiar materialu niz z hartowanej bo jest "miekka" tak przynajmniej to sobie tlumacze. Hartowana ciezej byloby szlifowac a i moglaby sie pewnie rozhartowac gdybys ja mocno nagrzal szlifujac.
Po hartowaniu tylko ostrzysz.
@trolsky: aby utrzymac ten sam kat nachylenia noza przy szlifowaniu uzywa podporki na ktorej
@xerxes931: Chciałbym tylko dodać, że dopiero startuję, także noże nie muszą być nie wiadomo jakie, więc puki co nie będę się bawił w oddawanie ich do hartowania przez specjalistów :). Może kiedyś, teraz chcę się w to wszystko wdrążyć ;).

1. Dlaczego hartowanie jest takie trudne i wymaga takiego doświadczenia? Wrzucenie noża do paleniska z dmuchawą, rozgrzanie metalu do czerwoności i ostudzenie w oleju - tak to powinno wyglądać? Czy są
@Snejku788: 1. nie odpowiem, bo robił mi to kolega, ja posiadam tylko wiedzę teoretyczną
2. robiłem micartę, zwykła żywica polimerowa z allegro za kilkanaście złotych, starczy jej na jakieś dobre 4-5 nożów
3. nie robiłem, od kiedy zrobiłem ten nóż nawet go nie używałem, dziwny ze mnie człowiek. Ale dawno temu kupiłem kawał skóry na allegro i zrobiłem portfel, to może zrobię sobie pokrowiec żeby dokończyć w końcu "dzieło"