Wpis z mikrobloga

"Koolhaas objawia się w tej konfrontacji jak chiński hunwejbin, nienawidzący wartości tradycyjnych, używający niewątpliwej inteligencji i skutecznego sprytu, ale niewielkiego talentu, dla wątpliwych poczynań, w tym dla swoistej demoralizacji architektonicznej młodzieży"

Kosiński Wojciech, dr hab. inż. arch., prof. PK

źródło:
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i3/i8/i3/r1383/KosinskiW_KontekstKontrast.pdf

#architektura #architekturaboners

zapraszam do dyskusji
  • 5
@Ugamas: mam kryzys wartości po rozmowie z promotorem, który uważa, że książka Deliryczny Nowy Jork jest świetne podobnie jak realizacja Koolhaasa zespołu obiektów Euralille w Lille. Dla mnie, samo hasło "fuck the context" jest dyskwalifikujące dla architekta, świadczy o jego wybujałym ego i przekonaniu, że architektura leczy ludzi... Doprawdy naiwne myślenie. Na pana Kosińskiego trafiłem w zasadzie niedawno przy tworzeniu pracy dyplomowej, ale śmiało mogę powiedzieć, że jestem zgodny z nim
Ble, ble, ble.

Jak się nie zaczyna od matematyki (logistyki) i nie stawia się funkcji nad rozbudową to już na szarym końcu pozostaje to aby było ładnie.

In USA intensywna zabudowa centrów jest silnie ukrwiona olbrzymimi sieciami wielopasmowych autostrad.

Konsekwencją jakiejkolwiek zabudowy powyżej logistycznej (w sercach polskich miastach), musi być niewydolność przestrzeni komunikacyjnej, co podważa sens takiej strategii (a raczej jej braku).