Wpis z mikrobloga

Część 2 mojego problemu z wifi.

#pytaniedoeksperta #sieci #pytanie

W skrócie. Mam bardzo dużą prędkość internetu (64Mb) jednak na moim komputerze stacjonarnym/laptopie mam max 5Mb

Tak więc w poprzedni weekend zrobiłam testy które wykazały że po prostu jest zbyt duża odległość od routera.

To znaczy - router jest na 1 piętrze w rogu a ja mam swój pokój dokładnie po przeciwnej stronie domu na parterze.

Czy jest coś co można zrobić? Raczej przestawienie routera nie wchodzi w grę ale jeśli powiecie mi że tak - najtańszym kosztem da sie załatwić pokombinuje. Są jakieś wzmacniacze sygnału? Jak to działa?

Szukam jakiś najtanszych rozwiązań tego problemu.

Wołam @husky83 - ostatnio mi bardzo pomógł.
  • 43
  • Odpowiedz
@Stragan: Czyli Twój router u Ciebie za słaby nie jest. Ale ten jest za słaby, żeby dopchać sygnał tak daleko. Zresztą nie wiemy z czego są ściany w tym domu, a to bardzo dużo zmienia. Jakby na to nie patrzeć sygnał nie dolatuje, więc router jest za słaby. Nie przypominam sobie, żeby net tplink miał w oryginalnym sofcie regulację mocy, a nawet jeśli, to zapewne defaultowo maksymalna moc.... np. u
  • Odpowiedz
@Rachel_: Podsumowując - nie patrz na powerline, tylko zwykły repeater.
Ewentualnie drugi router, mający funkcję bridge, ale moim zdaniem to przerost formy nad treścią.
  • Odpowiedz
@husky83: tak - właśnie patrzę.

Ale z tego co widze i czytam to repeater zwieksza o 50% zasieg tak wiec chyba przeniesienie routera też bedzie potrzebne.
  • Odpowiedz
@Rachel_: Zawsze możesz kupić przez net, przetestować i odesłać (tracisz koszty zwrotu).

To 50% jest bardzo względne, żeby nie powiedzieć wprost, że to kłamstwo, bo o ile zostanie zwiększony zasięg, zależy od routera.

Jeśli jeden repeater ma zasięg w przestrzeni otwartej powiedzmy 10m, a router 20m - to się zgadza. A co, jeśli router ma zasięg 1m, a repeater 10m? Jak widać nie można wierzyć w takie teksty. Wprawdzie jednostki (metry) są tutaj błędne, ale łatwo obrazują błąd takiego procentowego
  • Odpowiedz
@husky83: @Stragan: @Prezes_roku:

Jeśli wybieram taki repeater to parametry na które muszę zwracać uwagę to moc nadajnika (jaki ma zasięg transmitowania sieci) oraz standardy sieciowe w jakich pracuje (jaką predkość sieci obsługuje)

Podejrzałam że można taki repeater podpiąć kablem. Czy dobrze rozumiem że wtedy by transmitowało 100%? Podłączyć kablem i przeprowadzić gdzieś na parter.

Czy to raczej nic nie da?
  • Odpowiedz
@Rachel_: interesuje Cię tak naprawdę wyłącznie 802.11n, prędkość 150mbps, chociaż teoretycznie ten router obsługuje 300mbps (aczkolwiek nie wiem którą wersję hardware masz).

Co do połączenia kablem - nie wiem, nie próbowałem.
Ale jako repeater sygnału Wifi to może będą minimalnie dłuższe pingi (ale na pewno zdecydowanie krótsze niż teraz). te 65mbps powinno spokojnie wyciągnąć.

ALE! ważne, żeby laptop miał połączenie w protokole N, czyli prędkość połączenia
  • Odpowiedz
@Rachel_: Widzę, że sami doradcy ale nikt nie podszedł do problemu merytorycznie. Zapomnij o tych repeaterach to jest wydawanie kasy w błoto. Nie będzie CI to działać dobrze z tego powodu, że repeater musi nadawać i odbierać w tym samym czasie - co jest niemożliwe - więc zwiększanie zasięgu repeaterem wiąże się po prostu ze spadkiem prędkości. Tak więc nie wybieraj tego rozwiązania.

Znacznie prościej i taniej jest po prostu
  • Odpowiedz
@Rachel_: Nie sugeruj się tym, że to ma niby 300Mbit - realnie nie jesteś w stanie wycisnąć nawet połowy z tego na krótki dystans. Realnie w idealnych warunkach jest to połowa tej prędkości i to przy użyciu 40MHZ kanału i 2 polaryzacji. Realnie wydajność tego oscyluje w granicach 75Mbit i to tylko też na krótkie odległości - a jak jeszcze dorzucić do tego funkcję repeatera to masz kolejny spadek wydajności
  • Odpowiedz
Zasilić router też można za pomocą skrętki stosując proste adaptery za 15zł.


@brokenik: Co to znaczy? zasilanie skrętką?

Co do prędkości to mam 64Mb.

Jeśli dostanę na moim kompie prędkość 50Mb bez problemów kablowych - to będę zadowolona.
  • Odpowiedz
@brokenik: Kolega widzę ma swoich klientów, więc fachowiec... Ale chyba fachowiec, który zapomniał o kilku rzeczach..
O PLC pisałem już wcześniej. To rozwiązanie ma dwie wady: jest przewodowe (więc nici z noszenia laptopa) i wymaga pracy na jednej fazie, inaczej może 1mbps uda się uzyskać.

Chyba że mówisz o postawieniu routera z powerlinem, wtedy wystarczy znaleźć gniazdko na tej samej fazie, ale z tym też może być różnie. W każdym razie to rozwiązanie może sprawiać dużo kłopotów z wdrożeniem.
Inna kwestia - są takie domy, w których przestawienie routera nie wystarczy, żeby pokryć zasięgiem całość. I właśnie w takich przypadkach repeater jest rozwiązaniem niemal idealnym (biorąc pod uwagę cenę) - wtedy masz praktycznie dwa accesspointy, z których każdy pokrywa część domu, a razem pokrywają obszar, który Cię
  • Odpowiedz
Ja wiem, że mieszkanie/dom może być nowe i ciężko jest pruć ściany, żeby zmieścić tam kabel - ale koszt jest relatywnie niewielki - 1,5zł za metr kabla to relatywnie niewiele


@brokenik: Plus koszty prucia ściany, kładzenia nowego tynku, malowania ew. nowa listwa podłogowa, jeśli ta, którą ma, nie jest przystosowana do tego, żeby w środku umieścić kabel. Nadal relatywnie 1,5 zł za metr?
  • Odpowiedz
@husky83: myślę że w weekend spróbuje przenieść router gdzieś na środek bo to faktycznie bez sensu jego położenie teraz. Można dokupić kabla i przenieść router dalej od gniazdka.

To wydaje sie być najtańsze. Czy zwykła skrętka z rj45 da radę przy takiej predkości? Czytałam że transfer jest do 100m wiec wydaje sie być wystarczający.

Pomyślę też czy da sie poprowadzić kabel do mojego pokoju. Wtedy kabel na stałe byłby w stacjonarce a jeśli potrzebowałabym puścić wifi w pokoju to zrobie sobie
  • Odpowiedz
Nadal nie wiem jak ma działać PLC. Więc nie jestem w stanie ocenić czy to dobre rozwiązanie. Ale wydaje się że skoro jest rozwiązaniem kablowym to chyba lepiej pociągnąć zwykły kabelek. Bez udziwnien


@Rachel_:
PLC, czyli powerline.
Urządzenie, do którego podłączasz kabel sieciowy a następnie wpinasz je do kontaktu.
Drugie - identyczne w miejscu, gdzie masz komputer. Kabelek z komputera / routera do PLC, a całe urządzenie do kontaktu. Przesył danych leci po przewodzie 230V, czyli po
  • Odpowiedz
@Rachel_: Więc masz 3 fazy :) Ale może zdarzyć się tak, że Twój pokój i miejsce, gdzie jest teraz router są na jednej fazie (chociaż jak pisałaś, że to całkowicie z innej strony domu, to wątpię).

Dlatego właśnie albo przenieść router i spróbować gdzieś ukryć kabel albo repeater.
  • Odpowiedz
@husky83: Są dość tanie <120zł komplety adapterów PLC z których jeden ma wbudowane WiFi 802.11n / 1x1 to po pierwsze. Po drugie jeśli chodzi o fazy - to owszem PLC nie przechodzi z jednej do drugiej - tylko pytanie kto w gniazdkach i pokojach ma różne fazy (!?) - chyba Ci się pomyliło z obwodami bezpiecznikowymi. To zupełnie inna sytuacja.

Oczywiście, że jak ktoś ma 250m2 to raczej jednym APkiem
  • Odpowiedz