Wpis z mikrobloga

Hej mirasy chciałem się z Wami podzielić niesamowita historią. Jak się później okazało również historią mojej rodziny.

Otrzymaliśmy dzisiaj list z Urzędu Miasta, ale miasta w którym kiedyś mieszkali moi świętej pamięci dziadek i babcia.
List wkleiłem poniżej. Powycinałem z niego dane osobowe. Z treści listu wynika, że pewien starszy człowiek z USA o żydowsko brzmiącym nazwisku wraz ze swoją rodziną przyjechał do tej miejscowości by odwiedzić miejsce w którym żyli ludzie, którym zawdzięcza życie. Przyznam, że treść listu była dla mnie niesamowita bo rodem z filmu.

Zadzwoniłem pod numer podany w treści i połączyłem się z Panią, która jest Sekretarzem Gminy. Wyjaśniła mi, że ten człowiek wraz z siostrą został uratowany z rąk Niemców przez mojego pradziadka. Były to dzieci ich sąsiada, majętnego Żyda, który posiadał młyn. Pradziadek ukrył dzieci pod kołdrą i udawał bardzo chorego człowieka, dzięki temu naziści ich nie znaleźli. Niestety w kilka dni później dzieci zostały złapane i umieszczone w obozie w Jaworznie. A, że pradziadek działał w partyzantce to razem z innymi partyzantami postanowili spróbować je uwolnić. Pradziadek przebrał się w niemiecki mundur i pojechał prosto do tego obozu. Udało się przywieźć dzieci całe i zdrowe. Taką historię usłyszałem od Pani Sekretarz.

Ten stary człowiek to jedno z uratowanych dzieci. Poszukuje zdjęć swojego ojca czyli właściciela młyna, a przy okazji chciał skontaktować się z rodziną pradziadka. Jutro lub w następnym tygodniu mam otrzymać kontakt do tych ludzi ponieważ bardzo chciałbym z nimi porozmawiać. Przyznaję, że jestem lekko podekscytowany bo będę mógł dowiedzieć się całej historii z pierwszej ręki. I całą pewnością podzielę się nią z Wami ;-)
#historia #ciekawostki #zydzi
Laliqu - Hej mirasy chciałem się z Wami podzielić niesamowita historią. Jak się późni...

źródło: comment_Hw7pdCmH3Lm42nF1hGqucI2ZHeFkzQrp.jpg

Pobierz
  • 298
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bng: Twojej prośbie nie wypadało odmówić:
"owy człowiek" - powinno być "ów człowiek"
"na parawdę" - co to jest "parawda"? A może miało być "naprawdę" ?
"owy żyd"- powinno być "ów Żyd".
  • Odpowiedz
@AAA90: Dane urzędu? W piśmie widać tylko ul. Rynek 1. Jeżeli wpiszesz w google Urząd Miasta ul. Rynek 1 to wyskoczy masa adresów ;-)
  • Odpowiedz
@kajka666:
dziękuję za sprostowanie w niektórych kwestiach. ÓW spróbuję wbić sobie do głowy, naprawdę spróbuje to poczynić :)

Co do żyda to się nie zgodzę. Pisałem o osobie wyznającej judaizm - i tak samo jak katolik napisze się i żyd. Przykro mi ale nie poddaje się w tym przypadku lobby które nakazałoby zawsze pisać wielką literą przyporządkowując osobę do narodowości/pochodzenia. W związku z tym żyd może być Żydem, ale nie
  • Odpowiedz
ÓW spróbuję wbić sobie do głowy, naprawdę spróbuje to poczynić :)

(teraz się "czepiam" wyłącznie żartobliwie)
@bng:
1) Naprawdę to kto spróbuje to poczynić? Bo jeśli Ty, to powinno być "spróbuję"
2) Tylko za mocno sobie tego "ów" nie wbijaj tego do głowy, żebyś później nie sadził takich kwiatków jak "ów kobieta". ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Laliqu: fajna historia, sam jestem świadkiem podobnej sytuacji, gdzie po kilkudziesięciu latach, zgłosił się do nas pewien Amerykanin (on sam urodził się w Stanach, wyemigrowali jego rodzice), szukając swych przodków - którego rodzice wyjechali przed wojną do USA a jego dziadkowie mieszkali w miejscu gdzie mieszka teraz (od kilku pokoleń) moja rodzina. Było to kilka lat temu i od tego czasu odwiedza nas kilka razy w roku (a gdyby mógł
  • Odpowiedz