Wpis z mikrobloga

@przemek1259: Jakie urazy występują najczęściej w odcinku szyjnym, a najlepiej jeszcze przy jakim uderzeniu występuje jaki rodzaj (zwichnięcia, skręcenia, itp) Czy np to w ogóle nie ma wpływu jaki jest rodzaj uderzenia- typu w bok, w przód, w tył motocykla. Albo który kręg zazwyczaj ma największe szanse oberwania. Pytam jako kompletny laik w tej dziedzinie, więc jeśli moje pytania w ogóle nie mają sensu- wybacz proszę :)
@ponczson: szyja to najczęściej uszkadza się po upadku i uderzeniu kaskiem o ziemię lub przedmiot. skala od zadrapania aż po złamanie kręgosłupa szyjnego, nie ma zasady. ogólnie przy poważnych wypadkach trzeba albo umiejętnie zdjąć kask poszkodowanego, a jak się nie umie to lepiej nie zdejmować.
@ponczson - jako takiej reguły nie ma. Poprzednicy dobrze napisali - od zadrapania aż po złamania kregosłupa a nawet przerwanie rdzenia kręgowego.
Zależy jak i w co uderzysz. Mój wypadek spowodował u mnie wielourzowość ( 7 żeber, mostek, podwójne otwarte wieloodłamowe złamanie kości podudzia, otwarte złamanie nadgarstka, zmasakrowany łokieć, odma płuc, stłuczenia wątroby, połamana miednica, kręg C7) - ale jak widac głowa i szyjny w zasadzie całe. Nie można więc uogólniać tego