Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie.
Czy jeżeli kupiłem z dziewczyną #samochod jednak na umowie kupna sprzedaży jestem tylko ja, a chcemy go zarejestrować na współwłaścicielstwo, to czy jakoś można to teraz jeszcze zrobić? Oprócz oczywiście darowizny.
Czy można sporządzić aneks do umowy w której wskazałoby się jeszcze jednego właściciela?
Myśleliśmy też o ponownym spisaniu umowy z poprzednim właścicielem, ale wysłał już ją do ubezpieczyciela :/

#pytanie #prawo #samochody #pytaniedoeksperta
  • 14
@Zdejm_Kapelusz: no chyba właśnie jest z racji iż na umowie kupna sprzedaży jestem tylko ja. Jeżeli by była ona też to wtedy nie byłoby problemów, natomiast teraz pozostaje albo darowizna i spory podatek, albo ten aneks o ile można :(
@bartzov: ten podatek to chyba zalezy od wartości darowizny... jak dasz jej 1% auta to chyba podatku nie będzie nie? tak wiara załatwiała podobne sprawy jak byłem na praktykach w wydziale komunikacji w starostwie.
@bartzov: Możesz zrobić darowiznę i na podstawie umowy i darowizny przerejestrować pojazd. Udział może być dowolny np. 1/10 udziału w prawie własności pojazdu. Pamiętaj tylko, że jak zrobisz darowiznę to realizacja uprawnień z tytułu rękojmi w stosunku do sprzedawcy jest utrudniona.
@bartzov: Niestety nie jest to takie proste, jak niektórym się wydaje. W Twojej sytuacji (nie ma pokrewieństwa między Tobą a dziewczyną) musisz sporządzić umowę sprzedaży części tego pojazdu ze swoją dziewczyną (a to wiąże się z wizytą w Urzędzie Skarbowym). Wydział komunikacji jeżeli będziesz chciał dołączyć współwłaściciela, będzie żądał przedstawienia dwóch umów sprzedaży.