Wpis z mikrobloga

takie troche #zzyciaadministratora

Od jakiegoś czasu użycie internetu w celach prywatnych rosło, jako że nie było to mocno uciążliwe to przymykaliśmy na to oko. Ostatnimi czasy w ramach rekreacji kolega uruchomił program sprawdzający logi i mało nie spadł z krzesła. Rekordzista miał użycia prywatnych stron w miesiącu - jakieś 3/4 dni robocze. Z czego większość to Facebook. Więc sporządziliśmy spisy, logi bez podziału na użytkowników. Jak szef usłyszał ile to godzin roboczych jest, troszkę się poirytował. Prosił o blokadę więc w dniu wczorajszym tj 1.11 zostały uruchomione filtry.

Z samego rana poszedł email o poczynionych zmianach.
W ciągu 15 min mieliśmy pierwsze telefony, w których trzeba było opowiedzieć że niektórzy nadużywali i dlatego taka blokada.

Jednak wygrała dziewczyna z działu zakupów : Przyszła od progu HurDur! Jak wy śmiecie zablokować mi Allegro! My przecież dla firmy szukamy! bla bla bla. Więc spokojnie poprosiłem o napisanie maila do głównego admina, którego akurat nie było by był w terenie. Przyszedł i opowiedziałem o zaistniałej sytuacji. Kolega odpisał jej, a jakże ( ͡º ͜ʖ͡º) że proszę bardzo. Allegro odblokowane, ale użycie Allegro w celach prywatnych będzie odnotowywane i poinformowany zostanie szef, po czym załączył jej logi z ostatnich dwóch miesięcy - z rzeczami które wyszukiwała. ( godzina, link, dana fraza ). - wg logów, faktycznie kupowali coś do firmy, 2 rzeczy na XXX jej wyszukiwań na allegro w celach prywatnych.

Takie troche #coolstory i #pracbaza #informatyka trochę też ( ͡º ͜ʖ͡º)
ciekawe co będzie się działo, jak zablokujemy urządzenia zewnętrzne ( ͡ ͜ʖ ͡)

#czujedobrzeczlowiek

Ps. Co by nie było - użytkownik jest informowany o tym że sprzęt jest monitorowany przy każdym uruchomieniu komputera
  • 7
@neski: jakieś narzędzie do automatycznej analizy logów pod tym względem? Czy samoróbka? Zwłaszcza interesuje mnie sposób przeliczenia tego na godziny robocze :-)
Kolega odpisał jej, a jakże ( ͡º ͜ʖ͡º) że proszę bardzo. Allegro odblokowane, ale użycie Allegro w celach prywatnych będzie odnotowywane i poinformowany zostanie szef, po czym załączył jej logi z ostatnich dwóch miesięcy - z rzeczami które wyszukiwała. ( godzina, link, dana fraza ). - wg logów, faktycznie kupowali coś do firmy, 2 rzeczy na XXX jej wyszukiwań na allegro w celach prywatnych.


@neski: kopia
@neski: Dopóki robota jest zrobiona to co za problem, że siedzą na FB? Rozumiem, że jak ktoś jest handlowcem, a zamiast dzwonić sprawdza fejsa to tak, ale w biurach często są przestoje i co wtedy? Mają ludzie ściany gryźć czy patrzeć tempo w excella? A poza tym, jesteście to jesteście...

@mamtrzybuty: chodzi o bezproduktywność ;) np jeden pracuje w utrzymaniu ruchu i np mówi Ci że czegoś nie zrobi bo mocno zajęty ( 3 tygodnie stały na korytarzu meble ) .. to powiedz sam, poirytował byś się? - zamiast pracować siedział między innymi na fejsie. Został zablokowany i nagle puff, robota jest zrobiona
@neski: No zdenerwowałbym się, ale od tego są przełożeni, żeby takich patałachów pilnować. To, że mu FB zablokujesz na PC, nie znaczy, że nie będzie się obijał inaczej(np. na smartfonie). Ja to nie lubię najbardziej tych, którzy chodzą po firmie i udają zajętych, a gówno robią.