Wpis z mikrobloga

Rozżarzony znicz w dupę wszystkim którzy hejtują dzień Wszystkich Świętych i rozpisują się o tym jak to jutro ludzie będą się stroić na pokaz, stawiać obciachowe znicze, jak to wszystko jest pozorne itd. Oby naszła was jutro huraganowa sraczka, wy wszystkie łachudry, które ze wszystkich zachowań ludzkich selekcjonujecie te najgorsze i sprowadzają całą populację do tego poziomu. Ja jestem dumny z tego, że w Polsce nadal tylu ludzi poświęca swoją uwagę pamięci o swoich zmarłych i kultywuje tradycje na których opiera się narodowa kultura, a nie postępuje tak jak państwa Zachodu w których coraz częściej zdarza się, że rodzina nawet nie odbiera zwłok z zakładu pogrzebowego. Ja bardzo żałuję, że nie mogę być w rodzinnym Szczecinie akurat w ten dzień i zobaczyć tych wszystkich zniczy na grobach, tworzących unikatową atmosferę oraz ludzi kultywujących piękną, wielowiekową tradycję.
#oswiadczenie #wszystkichswietych
źródło: comment_rUh2xlh4SmOO5zoV1nrQ0MAbO9mlWuRP.jpg
  • 26
a nie postępuje tak jak państwa Zachodu w których coraz częściej zdarza się, że rodzina nawet nie odbiera zwłok z zakładu pogrzebowego.
Potrzebne źródło.

@Ornament: a tak serio to można spokojnie połączyć jedno z drugim, a nie takie przekomarzanie się, bo "moja racja jest najmojsza". Też nie będę w domu rodzinnym, ale wieczorem pójdę i zapalę znicz na czymś grobie, wspomnę zmarłych i będę napawał się tym ekstra klimatem.. Natomiast nie
@Ornament: jedyną zaletą tego dnia jest to że jest wolny :)
piękna polska tradycja? to że pamiętasz o zmarłych tylko w ten jeden dzień roku?
tak samo #!$%@?ę rewię mody jak i tą atmosferę zadumy i smutku, albo robi się z tego szopkę na miarę 1. komunii guwniaka albo drugi Wielki Piątek..


( ͡º ͜ʖ͡º)
@Ornament: To może czas najwyższy porzucić te judaistyczne mitologie pasterzy owiec z bliskiego wschodu i wrócić do naszych pięknych, podziwiających potęgę i majestat przyrody pogańskich wierzeń? Perun się w grobie przewraca jak widzi te wasze znicze na grobach :(
@Ornament: poświęcają pamięć, bo w kalendarzu jest święto i wypada iść?

Nigdy nie zrozumiem tej tradycji - masz isc na groby i się smucić. Jeśli doczekam się dzieci/wnuków to zanim oddejdę zakażę chodzenia na mój grób. Po co mają marnować jeden dzień na bezużyteczną aktywność i napychanie kieszeni handlarzom zniczy. Niech się bawią i cieszą zyciem póki mają czas.
poświęcają pamięć, bo w kalendarzu jest święto i wypada iść?


@Holiday: Właśnie tak. Ceremoniał polega na robieniu rzeczy w określony sposób i w określonym czasie. Święto zawsze wiąże się z jakimś ceremoniałem, święta są elementem składowym tradycji, a tradycja jest podstawą tożsamości i źródłem stałych wartości w społeczeństwie.

No ale spoko, powiedz swoim teoretycznym wnukom żeby leciały oglądać MTV i czytać mikro.
piękna polska tradycja? to że pamiętasz o zmarłych tylko w ten jeden dzień roku?


@bobudowniczy: Wszystkich Świętych nie polega na tym, że pamiętasz o zmarłych tylko ten jeden dzień w roku, ale że pamiętasz o nich w sposób szczególny. Podobnie wiele razy w roku dajesz komuś prezenty i codziennie jesz śniadanie, ale wręczanie prezentów na Boże Narodzenie oraz wielkanocne śniadanie wiążą się z robieniem tego w sposób szczególny.
Perun się w grobie przewraca jak widzi te wasze znicze na grobach :(

@adin000: Palenie ognia na grobach to pogański zwyczaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wędrującym duszom oświetlano drogę do domu, rozpalając ogniska na rozstajach, aby mogły spędzić noc wśród bliskich. Palenie ognia miało jednak i inne znaczenie. Ogień miał również uniemożliwić wyjście na świat upiorom, czyli duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, np. samobójców. W tym celu
@Ornament: proszę cię, setki januszy prześcigających się w kupowaniu jak najbardziej #!$%@? zniczy i kwiatów, korki jak #!$%@?, na cmentarzach obok namiotów ze zniczami i kwiatami kebaby i obwarzanki, często o tej porze roku piździ jak #!$%@? więc postać nad grobem dłużej niż 5 minut się nie da, a na rodzinnych spotkaniach żarcie i chlanie

widzisz gdzieś tutaj miejsce na zadumę?
@Ornament: szkoda tylko, że 90% tych tzw. Katolików przypomina sobie o swoich bliskich zmarłych na kilka dni przed 1.11. Wtedy owszem, pucują nagrobki, tak, że można się w nich przejrzeć. Kwiaty i znicze codziennie nowe. Szkoda, że tylko przez 2 dni w roku.
Sami Polacy zrobili z tego święta pośmiewisko. Rodzina Kazimierza z alejki B, miejsca 64 kupiła TAKIE kwiaty, to rodzinka Zbyszka z B65 nie może być gorsza. Kupiła jeszcze
szkoda tylko, że 90% tych tzw. Katolików przypomina sobie o swoich bliskich zmarłych na kilka dni przed 1.11


@noelus: Yhm, a ty oczywiście zrobiłeś badanie, że 90% i że pamiętają tylko wtedy. Weź nie wciskaj kitu człowieku, wyciągnąłeś tę liczbę sobie z dupy pod wpływem opinii medialnej, która od lat próbuje to święto skompromitować i jak zwykle wmówić Polakom że są #!$%@? pozorantami.
@Ornament: bo są. W kościele w pierwszej ławce, wychodzą i już piana z pyska. Chociażby Ci święci szafarze. W kościele jeden świętszy od drugiego, ale poza to już inna bajka. Wszyscy przeciwnicy aborcji, ale jak przyjdzie co do czego i okazuje się, że dziecko będzie miało chorobę downa, to ta święta ze świętych pierwsza leci do kliniki. Więc proszę Cię, nie rozśmieszaj mnie i nie mów mi już nic więcej o