Wpis z mikrobloga

Karabin powtarzalny Mosin Nagant wzór 44

coś dla Ciebie @Old_Postman ( ͡º ͜ʖ͡º) bywaj tu!

Spośród dostępnych pod koniec XIX wieku karabinów, rosyjskie ministerstwo wojny wybrało do stosowania karabin belgijskiej konstrukcji Emila Naganta. W 1890 roku rosyjski konstruktor Siergiej Mosin opracował własną koncepcję, zapożyczając od belgijskiego kolegi wzór magazynka. Zamek Mosina był zupełnie nową konstrukcją.

Kolejnych modernizacji dokonywał zespół konstruktorów znanych z późniejszych konstrukcji bronie automatycznej: Fiodorowa, Diegtariowa, i Tokariewa. W 1931 roku karabin doczekał się również wersji snajperskiej.

Karabin Mosin-Nagant wszedł na wyposażenie armii rosyjskiej (i nie tylko) i doczekał się kolejnych ewolucji. Służył w armii rosyjskiej i następnie - w czerwonej aż do lat 50-tych XX wieku, kiedy musiał ustąpić pola nowoczesnym konstrukcjom automatów Simonowa i Kałasznikowa.

Po IIWŚ karabin Mosin wz. 44 produkowany był także w Polsce, w radomskiej Fabryce Broni.

Ciekawostka: najsłynniejszym strzelcem używającym karabinu Mosin był ł najskuteczniejszy snajper w historii wojskowości – Simo Häyhä, znany jako Biała Śmierć.

#jessenapoligonie #projektdedal #gunboners #bron #militaria #ciekawostki
j.....n - Karabin powtarzalny Mosin Nagant wzór 44

coś dla Ciebie @OldPostman ( ͡º...

źródło: comment_4ti5oWrFJA6gx8LSY0Qqm14iBY2OWH4R.jpg

Pobierz
  • 23
@Pestilence: boli :D ale to mankament wszystkich karabinów z tamtego okresu, po prostu kolba okuta stalą stanowiła jeszcze jedną możliwość walki, kiedy skończyła się amunicja i złamał bagnet...
Na szczęście dziś istnieją specjalne nakładki na stopki (ja bym za żadne skarby nie pozbawił karabinu oryginalnego wyglądu), a innym wyjściem jest założenie grubszej bluzy lub podłożenie poduszki pod kolbę.
@jesse__pinkman: Za pierwszym razem wystrzelałem 15 sztuk. Pierwszy raz z długiej broni. Miałem cały bark obity. Znajomi myśleli, że wypadek miałem.

Ta broń daje niesamowitą frajdę choć muszę przyznać, że podłożenie dodatkowej bluzy jest koniecznością. Jak będę miał kiedyś swojego to nie mam zamiaru dodawać nakładki, ewentualnie zmienię łoże, albo dorobię drewnianą stopkę. :)
OldPostman - @jesse_pinkman: Za pierwszym razem wystrzelałem 15 sztuk. Pierwszy raz z...

źródło: comment_juKsud8bp3Eu224C9tYvU0LKp4wicErs.jpg

Pobierz