Dziś używając świetnej apki na telefon (raz jeszcze dzięki Cumplu), bazując na wczorajszych poradach Mireczków, zrobiłem taki schemacik, jak w załączeniu. Diody na obrazku wg. kolejności od lewej do prawej: 3.0V / 3.0V / 3.0V 3.2V / 3.2V / 3.4V 3.4V / 3.4V / 3.4V
Jak zwykle mam mnóstwo watpliwości (ze względu na braki w wiedzy na ten temat). Powiedzcie mi czy wg. Was: - może tak zostać? - każda pierwsza dioda w każdym szeregu wg. tego schematu przyjmuje ok 9V druga 6V a trzecia ponad 3V - czy to nie za dużo biorąc pod uwagę, że każda dioda ma ok 3-3.6V? - czy rezystory są dobrze dobrane? Dobrałem je tak żeby wartości na diodach były minimalnie mniejsze niż zadane przez producenta (wg. producenta każda dioda ma 700mA) - Rezystory są chyba nietypowe, ale znalazłem na Allegro za grosze 15watowe 3.3ohm i 3.6ohm - mam nadzieję, że moc 15W jest wystarczająca (?)
Będę bardzo wdzięczny za Wasze uwagi i porady Mireczki! Z góry serdeczne dzięki!
@chozi: ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że powinieneś dać dużo większe rezystory. 673 mA to już duży prąd. Sprawdź prądy przewodzenia diody LED, a następnie dobierz rezystory. Najważniejszy parametrem jest tutaj prąd.
@chozi 1. może. 2. nieprawda. pierwsza przyjmuje 9 i wypływa 6, druga przyjmuje 6 i wypływa 3. chodzi o różnice w potencjałach. 3. dobrze. jesteś pewien że 700 to zalecane, a nie maksymalne? nie znam się, ale to dużo. 4. każdy rezystor musi spalić jakieś 1.5 watta, wiec całkowicie wystarczy.
@kalectwo: serdeczne dzięki za odpowiedź! Spojrzyj proszę na link do Allegro, który podałem wyżej. Wg mnie to są zalecane 700mA. Co myślisz? Jak dam większe rezystory to bedzie słabiej świecić, a to jest lampa do Akwa morskiego - tam musi walić pełna mocą :)
Edit: Teraz doczytałem, ze maksymalny prąd to 700mA - ale chyba skoro z moimi rezystorami nie przekraczam tych 680mA, to może tak zostać?
@chozi: z moich doświadczeń z diodami prądu maksymalnego się nie powinno podawać, ale widzę, że wszystkie podobne diody na ali mają właściwości prądowe podane właśnie na te 700...
Teraz doczytałem, ze maksymalny prąd to 700mA - ale chyba skoro z moimi rezystorami nie przekraczam tych 680mA, to może tak zostać?
@chozi: od biedy może, ale musisz zapewnić bardzo dobre chłodzenie tym diodom. (tzn i tak musisz dać im radiator itd, ale pracując przy prądach maksymalnych musisz go dać naprawdę dużej powierzchni, tak by utrzymać temperaturę samych ledów na odpowiednio niskim poziomie. Np 25'C - czyli nie ma łatwo
@chozi: tak jak @hrumque: powiedział, jechanie po bandzie na te 700 jest tyć ryzykowne. Jak dasz te~4ohm to różnicy raczej nie zauważysz, a będzie bezpieczniej.
@kalectwo: Super Panowie - dzięki za odpowiedzi! Hrumque mam zamiar jako podstawę zastosować aluminiowa płytkę, gdzie z jednej strony bedą diody, a z drugiej rezystory i okablowanie - z tej samej stront chce tez założyć 2wiatraczki, którychś moc itp. Postaram sie dobrać do temperatury pracy diod. Powiedzcie mi jeszcze, który z tych rezystorów bedzie lepszy (namowiliscie mnie na
Powiedzcie mi jeszcze, który z tych rezystorów bedzie lepszy (namowiliscie mnie na większy ;) :
@chozi: dla twojego zastosowania - jeden pies. (ale ja osobiście bym brał 4.7ohm a nie 3.9) I tak nie będziesz wydzielał na nim ani 10 ani 15W, więc każdy z nich jest mocno na zapas.
@hrumque: @kalectwo: wprowadziłem zmiany w rezystorach na proponowane przez Was i na 4.7ohm wydaje mi sie, że już różnica w świeceniu bedzie zauważalna (patrz amperaz diod - to już ponad 25% mniej od maksymalnego)
@chozi: no i z 3,9 R masz przynajmniej jakiś margines bezpieczeństwa. Sam wziąłbym 4,7 R, wtedy diody chodzą na 75% Imax i przynajmniej jest szansa, że trochę pożyją :)
na 4.7ohm wydaje mi sie, że już różnica w świeceniu bedzie zauważalna (patrz amperaz diod - to już ponad 25% mniej od maksymalnego)
@chozi: I o to chodzi, by była. 25% mniej to nie jest znacznie mniej, to jest taki całkiem niewielki zakres bezpieczeństwa. Wyliczyłeś sobie te rezystory dla pewnych parametrów. Ale czy uwzględniłeś, jak i kiedy mogą się one zmieniać?
1. Czy zasilacz ma dokładnie 12.0v ? A pod obciążeniem? A przy
@hrumque: jeszcze raz dzięki! Pomierze wszystko multimetrem i zastosuje w takim razie rezystory 4.7ohm. Niestety w układzie rezystor + 2diody w szereg jeśli sie nie mylę, to zasilacz nie uciągnie (jest 5 amperowy)
Druga wersja jak najbardziej ok. Jeżeli diody maja 700mA to znaczy, że do tego prądu muszą pracować prawidłowo. Regulacja prądu to zmiana natężenia oświetlenia... Dobra uwaga z zasilaczem... Sprawdź jakie napięcie masz na wyjściu i wtedy ewentualnie korekta obliczeń.
@hrumque: wybacz, ze jeszcze zawracam Ci głowę, ale widze, że znasz sie na rzeczy. Powiedz mi proszę, a gdybym tak dołożył na początku układu stabilizator napięcia, to rozwiązał by on problem z rezystacja? Mógł bym wtedy dac mniejsze rezystory? Czy np. Taki jak w linku poniżej jest wystarczający czy musiałby być jakiś innego typu? http://allegro.pl/stabilizator-napiecia-l7812-12v-1-5a-to220-lm7812-i5203081363.html
#gielda Nie kumam jednej rzeczy, czemu zaorski wiecznie SHORTUJE. To jakaś potrzeba bycia innym, potrzeba żeby racja była po jego stronie a inni się mylili? nie widzę k---a jasnego wyjaśnienia xD
http://www.wykop.pl/wpis/14794391/mireczki-mam-diody-led-3-2-3-4v-2szt-3-0-3-2v-3szt/
Dziś używając świetnej apki na telefon (raz jeszcze dzięki Cumplu), bazując na wczorajszych poradach Mireczków, zrobiłem taki schemacik, jak w załączeniu.
Diody na obrazku wg. kolejności od lewej do prawej:
3.0V / 3.0V / 3.0V
3.2V / 3.2V / 3.4V
3.4V / 3.4V / 3.4V
Jak zwykle mam mnóstwo watpliwości (ze względu na braki w wiedzy na ten temat). Powiedzcie mi czy wg. Was:
- może tak zostać?
- każda pierwsza dioda w każdym szeregu wg. tego schematu przyjmuje ok 9V druga 6V a trzecia ponad 3V - czy to nie za dużo biorąc pod uwagę, że każda dioda ma ok 3-3.6V?
- czy rezystory są dobrze dobrane? Dobrałem je tak żeby wartości na diodach były minimalnie mniejsze niż zadane przez producenta (wg. producenta każda dioda ma 700mA)
- Rezystory są chyba nietypowe, ale znalazłem na Allegro za grosze 15watowe 3.3ohm i 3.6ohm - mam nadzieję, że moc 15W jest wystarczająca (?)
Będę bardzo wdzięczny za Wasze uwagi i porady Mireczki! Z góry serdeczne dzięki!
Tagi na ślepo, bo z komórki (jak wczoraj):
#pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #elektryka #elektryk #elektronika (?) #led #oswietlenie #zasilacze #zasilanie #prad
@Skub4ny:
Tu masz link:
http://allegro.pl/show_item.php?item=5686983147
1. może.
2. nieprawda. pierwsza przyjmuje 9 i wypływa 6, druga przyjmuje 6 i wypływa 3. chodzi o różnice w potencjałach.
3. dobrze. jesteś pewien że 700 to zalecane, a nie maksymalne? nie znam się, ale to dużo.
4. każdy rezystor musi spalić jakieś 1.5 watta, wiec całkowicie wystarczy.
Edit:
Teraz doczytałem, ze maksymalny prąd to 700mA - ale chyba skoro z moimi rezystorami nie przekraczam tych 680mA, to może tak zostać?
@chozi: od biedy może, ale musisz zapewnić bardzo dobre chłodzenie tym diodom. (tzn i tak musisz dać im radiator itd, ale pracując przy prądach maksymalnych musisz go dać naprawdę dużej powierzchni, tak by utrzymać temperaturę samych ledów na odpowiednio niskim poziomie. Np 25'C - czyli nie ma łatwo
@kalectwo:
Super Panowie - dzięki za odpowiedzi! Hrumque mam zamiar jako podstawę zastosować aluminiowa płytkę, gdzie z jednej strony bedą diody, a z drugiej rezystory i okablowanie - z tej samej stront chce tez założyć 2wiatraczki, którychś moc itp. Postaram sie dobrać do temperatury pracy diod.
Powiedzcie mi jeszcze, który z tych rezystorów bedzie lepszy (namowiliscie mnie na
@chozi: dla twojego zastosowania - jeden pies. (ale ja osobiście bym brał 4.7ohm a nie 3.9) I tak nie będziesz wydzielał na nim ani 10 ani 15W, więc każdy z nich jest mocno na zapas.
@kalectwo:
wprowadziłem zmiany w rezystorach na proponowane przez Was i na 4.7ohm wydaje mi sie, że już różnica w świeceniu bedzie zauważalna (patrz amperaz diod - to już ponad 25% mniej od maksymalnego)
@chozi: I o to chodzi, by była. 25% mniej to nie jest znacznie mniej, to jest taki całkiem niewielki zakres bezpieczeństwa.
Wyliczyłeś sobie te rezystory dla pewnych parametrów. Ale czy uwzględniłeś, jak i kiedy mogą się one zmieniać?
1. Czy zasilacz ma dokładnie 12.0v ? A pod obciążeniem? A przy
Czy np. Taki jak w linku poniżej jest wystarczający czy musiałby być jakiś innego typu?
http://allegro.pl/stabilizator-napiecia-l7812-12v-1-5a-to220-lm7812-i5203081363.html
Z góry dzięki!