Wpis z mikrobloga

Nie wiem jak was ale mnie file-roller, który jest polecany jako domyśli menedżer archiwów w #xfce , strasznie wkurza. Szczególnie w wersji z csd gdzie jest wykastrowany z większości funkcji, a pasek tytułowy okna zajmuje 3 razy więcej niż powinien. Dlatego postanowiłem poszukać jakiejś alternatywy i udało mi się znaleźć.

Chodzi tutaj oczywiście o pakiet engrampa* ze środowiska mate (odświeżony file-roller w wersji gtk2), który jest trochę lżejszy od tego wyżej wymienionego i lepiej współgra ze środowiskiem przy typowych operacjach "przeciągnij l upuść".

Jedyna wada jego jest taka, że domyślnie nie integruje się z menedżerem plików w xfce (typowe polecenia z menu "rozpakuj tutaj itp"), ale można to łatwo skorygować tworząc jeden plik w systemie.
Wystarczy:
➊ wejść do "_/usr/lib/*/thunar-archive-plugin/_" **
➋ skopiować plik "file-roller.tap" i zapisać pod nazwą "engrampa.tap"
➌ zmienić w nim wszystkie łańcuchy "file-roller" na "engrampa"
➍ nadać engrampa.tap uprawnienia wykonywalności

**zależnie od systemu i architektury może to być np /usr/lib/x86_64-linux-gnu/thunar-archive-plugin/

Można to zrobić poleceniami:

cd /usr/lib/*/thunar-archive-plugin/

sed s/file-roller/engrampa/g file-roller.tap | sudo tee engrampa.tap

sudo chmod +x engrampa.tap


Od tego momentu polecenia z menu thunara powinny wywoływać engrampa. Jeśli nie zadziała od razu wystarczy zabić thunara i uruchomić ponownie.

*Engrampa domyślnie jest dostępna w repozytorium #ubuntu a jeśli jej nie ma to można ją zainstalować z jakiegoś ppa zawierajace środowisko mate. W przypadku #arch można łatwo pobrać poprzez aur.

#xfcetips #xubuntu #bojowkaxubuntu #linux
Kryspin013 - Nie wiem jak was ale mnie file-roller, który jest polecany jako domyśli ...

źródło: comment_VAcP3vgRD9uumVrNLC3hNQ68tKgiu6FE.jpg

Pobierz
  • 6
@fervi: Prawie wszyscy... Ludzie, którzy dopiero zaczynają albo ci którzy sami specjalnie nie grzebią, nie znają.

Po za tym do ogarnięcia thunar - engrampa trzeba chwilę poszukać w internecie a i nawet paczka naprawiająca problem została wypierdzielona z aur,
@fervi: Zależy, odkąd co 5 min ktoś zadaje pytanie "jakie distro?" i dostaje odpowiedź mint, arch to ludzie tak często nie wybierają KDE. Tym bardziej, że ostatnio jest okropnie zbugowane.