Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagów #tworzeniemuzyki #teoriamuzyki i #gitaraelektryczna

Mam taki pytanio-problem:
Czy istnieje jakiś zestaw praktyk, teoria czy cokolwiek, które wytłumaczą mi jak łączyć ze sobą riffy gitarowe podczas komponowania (cięższej muzy choć to pewnie mniej ważne)?

W moich wypocinach często łapię się na tym, że mimo że 2 riffy następujące po sobie są w spójnym klimacie, to łączą się ze sobą z takim jakby zgrzytem - jak by były z dwóch zupełnie innych kawałków. Szczególnie dotkliwe jest to przy zmianach tempa.

Wiem że można to ogarnąć za pomocą koła kwintowego, ale ja jestem w stanie to pojąć i przełożyć na praktykę dla jakichś prostych kawałków, powiedzmy punkowych, 4-akordowych w stylu Nirvany czy dla rockowych ballad. To samo tyczy się prostego jak cep sposobu żeby np. odwracać kolejność akordów w refrenach.

Za to za cholerę nie wiem jak osiągają w kawałkach taki fajny flow muzycy grający pokręconą, progresywną metalową muzę mimo takiego natłoku riffów w jednym numerze że głowa pęka (np. Death, Mastodon, itp.).

Pomożecie coś?
  • 4
@cult_of_luna: Musisz po prostu opanować skalę i zrozumieć w jaki sposób się ją harmonizuje. Nie możesz grać losowo co popadnie, bo właśnie tak to będzie wyglądać, melodia, akordy i cała harmonia zawsze jest związana ze skalą i tonacją, czyli niczym innym jak zestawem dźwięków z których możesz w danym momencie korzystać. Możesz robić modulacje, wtrącać dźwięki z innych modów czy wprowadzić chromatykę, ale bazą zawsze jest skala i tonacja.

Koło kwintowe
@cult_of_luna: Zakładając, że oba riffy są w tonacji, to może spróbuj zaczynać następny riff kilkoma dźwiękami będącymi jakimś akordem ze skali, powiązanym z riffem. Podobna sprawa z rytmiką - jeśli masz dwa zupełnie inne rytmiczne riffy to zwróć uwagę na połączenie ich jakimś mini-przejściem rytmicznym.
To wszystko to aranżacja. Zadaj sobie pytania dot. tego co grasz:
- jak nawiązuje to do poprzedniego motywu (rozwiązuje go, jest jego uzupełnieniem, kontynuacją, czy może
@KredaFreda:
@NeXIcE:

Dzięki - wypadało by w końcu podszkolić się z teorii

@outkay:

Właśnie o takie tipy mi chodziło :) otworzyłeś mi trochę oczy, bo o ile jestem na tyle rozgarnięty żeby grać kolejny riff od dźwięku ze skali, to chyba mam problem z rytmiką, w sensie te moje riffy nie zazębiają się co się uwypukla jeśli mi się zechce zmienić tempo/metrum.

Problem jest też z funkcją w utworze,