Wpis z mikrobloga

Dostałem od znajomego do sprawdzenia laptopa (Fujitsu Siemens Amilo M1425), który przestał się uruchamiać. Nie reaguje na nic kompletnie, martwy. Sprawdzam multimetrem napięcie na wtyczce zasilacza (pic rel), a tam zamiast 19V jest ponad 300V (wtf?). Dioda na zasilaczu świeci po włożeniu wtyczki do gniazdka.
Pytanie moje jest następujące - czy wewnątrz laptopa jest jakiś bezpiecznik na wejściu od zasilacza, który można by wymienić, czy nie ma sensu nawet odkręcać śrubek?

#laptopy #serwispc #hardware #elektronika
Pobierz
źródło: comment_WJRmbp1ttavOckHKPFEuC5QUxzZcc6r4.jpg
  • 13
@Pacio: To że tani cyfrowy miernik pokazuje 300V jeszcze nie oznacza że te napięcie tam jest oraz że ma jakąkolwiek wydajność prądową potrzebną do uwalenia lapka. O tym że gdyby te napięcie naprawdę miało wartość 300V to kondensator w zasilaczu zrobił by wielkie kabum nie wspominając. Na Twoim miejscu najpierw podłączył bym pod lapka sprawny zasilacz i sprawdził czy wstanie, a dopiero potem obmyślał misterny plan naprawy.
Poza tym konstrukcja tego typu zasilaczy (separacja galwaniczna oraz inne zabezpieczenia) sprawia że bardzo mało prawdopodobne jest pojawienie się tak wysokiego napięcia na wyjściu.
@tomkolp: @TheDuck: @Kid_A: Wychodzi na to, że multimetr jest jakiś walnięty. Dla zakresu 200V stałego pokazywał 306V, dla 20V wychodził poza zakres. Teraz jest w porządku - 22,9V. Pokręciłem trochę wtyczką w gnieździe laptopa i zaskakuje zasilanie przy odpowiednim kącie. Tak czy siak trzeba będzie zajrzeć do środka.
Dzięki za pomoc.
@Pacio: Najpierw ustal czy to wtyczka czy gniazdo, jeżeli nie łapie gniazdo to najprawdopodobniej musisz lutownicą poprawić lut (ten od bolca, nie od masy) gniazda do płyty głównej, który najprawdopodobniej zwyczajnie pękł, miałem podobny problem w Amilo.
@Pacio: Ja zawsze wlutowuje nowe gniazda, bo stary są na tyle wyśmigane, że awaria lada moment się powtarza. Ale tutaj sam dla siebie możesz robić druciarstwo :)