Wpis z mikrobloga

Mireczki mam pytanie nad którym się zastanawiam od pewnego czasu, chciałbym uzyskać pytanie od kogoś mądrzejszego ode mnie. Trochę się cykam ale trudno #programowanie.

Czy na wszechobecnym, mocnym sprzęcie duże ma znaczenie użyty język? Czy #java w Androidach jest znacznie wolniejsza od #swifta a.k.a. #objectivec w iOS?

Prawdopodobnie jeśli chodzi o mobilki Android wykorzystuje więcej energii baterii, ale czy jest faktycznie odczuwalnie wolniejszy na tym samym hardware'rze?
  • 6
@Sacramoni: Android jest wolniejszy na tym samym hardwarze, bo iOS jest lepiej zoptymalizowany pod konkretny sprzęt. Dlatego smartfony z Andkiem mają po 8 rdzeni albo i więcej, a w iOS było sensacją, że nowy iPhone ma 2GB RAMu
@Sacramoni: iPhone jest "zamknięty", wydają iOSa na kilka urządeń i elo. Rodzajów urządzeń na androidzie masz tysiące, nie da się zrobić optymalnie dla każdego - stąd straty w optymalizacji.
@Sacramoni: To bardzo zalezy od tego jak programujesz. Teraz Java nie tnie już tak bardzo jak kiedyś i Android działa również sprawnie. Często lagi na Androidzie są związane z tym, że aplikacje wrzucane do sklepu Play nie są tak sprawdzane jak te, które wrzucane są do AppStore i często po prostu programiści nie przykładali wagi do wydajności, oszczędności energii lub ograniczali się tylko do testowania na lepszym sprzęcie.
@Sacramoni: Nie ma znaczenia uzyty jezyk. Znaczenie ma srodowisko, OS itd. Tak jak mowi kolega - na iOSa mozesz przeprowadzic zajebisto optymalizacje - masz do przetestowania 5 - 6 konfiguracji sprzetowych i tyle. Reszta Cie nie interesuje. Android działa na.... tysiacach? Setkach tysiecy roznych konfiguracji? To oznacza ze musi byc duzo bardziej uniwersalny i miec sporo syfu normalnie niepotrzebnego...