Wpis z mikrobloga

Hej mirki mam pytanie i sądzę, że jest to najodpowiedniejsze miejsce żeby je zadać. Nie jeden raz widziałem tutaj ludzi z doświadczeniami życiowymi udzielających ludziom rzeczowe porady których szukali. Mam dziewczynę #wygryw, która studiuje na kierunku Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Gdańskim. Jak wiecie jest to dość obszerny kierunek, nawet przy wyborze specjalizacji - którą jest Kontroling i Finanse Przedsiębiorstw. Jakie kursy/kwalifikacje mogłaby zrobić żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy po studiach i ewentualnie w jaki jego sektor najlepiej celować? Myśleliśmy nad kursem "samodzielna księgowość: symfonia i płatnik" ale stwierdziłem że to bez sensu i pracodawca będzie oczekiwać, że osoba po studiach będzie ogarniać takie podstawy jak programy symfonia i płatnik i inne rzeczy zawarte w tym kursie, ona jest innego zdania, że warto na to się zapisać bo na studiach nie nauczy się rzeczy zawartych na tym kursie... ale sam nie wiem czy doszedłem do prawidłowego wniosku.

Dla posiadających własne firmy: jakie umiejętności wymagacie od pracowników zajmujących się finansami, księgowością lub pokrewnymi?

Dodatkowe info: ma 21 lat, zaczyna 3 rok licencjatu, nie dam jej numeru żeby ktoś mógł udzielić porady osobiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wpis ten zainspirowany został moim kumplem który po 5 latach studiowania tego kierunku postanowił podjąć pracę jako kasjer w Decathlonie.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

#ksiegowosc #finanse #rachunkowosc #pytanie #wlasnafirma #firma #studia #praca
  • 8
@Ironizer: czym dalej odejdzie od ksiegowosci samej w sobie tym lepiej, bo rejestrowanie kolejnych swistkow jest strasznie nudne, czym bardziej wyspecjalizuje sie w jakiejs konkretnej dziedzinie finansow tym lepiej, jezeli zalezy jej na cieplej posadce w korpo na stanowisku ksiegowego to niech sie uczy jezykow obcych :-)
@Ironizer: niech robi coś związanego z Controlling'iem - kursy związane z rachunkiem kosztów, rachunkowością zarządczą i tworzenia budżetów. Coraz więcej firm wprowadza centra controllingu i płacą też całkiem nieźle
A kolega jakiś mało ambitny musiał być, bo po FiR nie jest ciężko o pracę
@Ironizer: najlepiej żeby zastanowiła się co chce robić w przyszłości. Bo z tym kierunkiem może być księgową - tu najważniejsze doświadczenie, wdrożeniowcem - tu kursy SQL itp., może pracować w korpo - tu języki angielski + dodatkowy, może zostać na uczelni - niech zainteresuje się polityką uczelni. Najlepiej, żeby przemyślała, co jej będzie sprawiać najwięcej radości i poszukała w ogłoszeniach o pracę czego wymagają pracodawcy.