Wpis z mikrobloga

Witam wykop!
Jestem urodzonym w 1942 roku (w Warszawie na Pawiaku). Maluję przede wszystkim abstrakcję. Tworzę praktycznie przez całe życie, studiowałem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Byłem zaangażowany w życie i środowisko artystyczne, namalowałem mnóstwo obrazów. Po ostatniej przerwie w życiu twórczym (przede wszystkim z powodów zdrowotnych) postanowiłem do niego wrócić. Wykop znam, także konto zakładam i tutaj. Będę dodawał swoje obrazy, z przyjemnością również opowiem to i owo. Na początek dodaję jeden z moich pierwszych obrazów pt. "Kontemplacja", malowany olejem na płótnie, powstał jeszcze za czasów studiów - w okolicach roku 1965.

Zapraszam do odwiedzania mojej galerii na Artpal oraz profilu na Deviantart:
http://www.artpal.com/saj
http://stefanjedrzejeski.deviantart.com/

Pozdrawiam serdecznie!
#sztuka #malarstwo #tworczoscwlasna
Pobierz StefanJedrzejewski - Witam wykop! 
Jestem urodzonym w 1942 roku (w Warszawie na Pawi...
źródło: comment_6ZHJt6Xv3Zml5TPwX2a8JMpa7pyjeKvY.jpg
  • 135
@bh933901: Jak najbardziej się zgodzę z Twoim zdaniem o idei piękna ludzkiego ciała, ale jest to tylko nasz pogląd na sztukę. To, o czym pisałam, to np. starożytny kult płodności, antyczny kult silnego ciała, zachwycanie się anatomicznymi zawiłościami, techniczne oddawanie ruchu i dynamiki - a wszystko podporządkowane wspomnianym przeze mnie celom. Nie ma co się doszukiwać na siłę metaficzycznego znaczenia naszego ciała w umysłach ludzi żyjących -set+ lat temu, to nie
@xhxhx:

Jak najbardziej się zgodzę z Twoim zdaniem o idei piękna ludzkiego ciała, ale jest to tylko nasz pogląd na sztukę. To, o czym pisałam, to np. starożytny kult płodności, antyczny kult silnego ciała, zachwycanie się anatomicznymi zawiłościami, techniczne oddawanie ruchu i dynamiki - a wszystko podporządkowane wspomnianym przeze mnie celom. Nie ma co się doszukiwać na siłę metaficzycznego znaczenia naszego ciała w umysłach ludzi żyjących -set+ lat temu, to nie
@bh933901: Co do fizjonomii układu - nie zgodzę się z tym. Gust jest w mózgu, nie w brzuchu:) To kwestia psychiczna.

jest to w istocie niezwykle intymne

Tu masz swoją odpowiedź:) Nikt nie będzie się przed Tobą uzewnętrzniał. Artyści tworzą, bo mają taką potrzebę. Wystawiają, bo chcą zaspokoić potrzeby innych. Jeśli masz potrzebę i trafia do Ciebie, to cel jest osiągnięty. Jeśli nie, to trudno. Do tego potrzeba twórcy i odbiorcy.
@xhxhx:

Co do fizjonomii układu - nie zgodzę się z tym. Gust jest w mózgu, nie w brzuchu:) To kwestia psychiczna.


Nie do końca. Brzuch również ma swój udział w kształcie gustu, jakkolwiek by to nie brzmiało. To on identyfikuje to, co do niego wpada i przesyła "raport" do mózgu. Jeśli więc chorujesz, albo masz gigantycznego kaca, to choćbyś kochała jakieś danie, ale brzuch będzie "spolaryzowany zaporowo", to nie będziesz potrafiła
@bh933901: Tak, ale to nie kształtuje gustu:) Chyba, że masz alergię na coś itp., ale to raczej marginalne przypadki i to, że czegoś nie lubisz wynika wtedy z reakcji obronnej, a nie samego wyboru.

Wydaje mi się paradoksalne to zdanie

gdyby sens był jeden, to nie potrzebowałbym do jego odkrycia cudzej pomocy

No właśnie skoro każdy ma swój sens, to potrzebujesz czyjejś pomocy do odkrycia swojego? Ale w czym ta pomoc?
Tak, ale to nie kształtuje gustu:) Chyba, że masz alergię na coś itp., ale to raczej marginalne przypadki i to, że czegoś nie lubisz wynika wtedy z reakcji obronnej, a nie samego wyboru.


@xhxhx: Gust nie jest kwestią wyboru. Determinuje go oczywiście mózg, jako interpretator bodźców, ale również sami autorzy bodźców, czyli receptory. Ich działanie w stanie niezakłóconym i niepatologicznym niekoniecznie musi być jednakowe dla każdego człowieka i mają swój udział
@bh933901: Tak, mają udział, jako dane, ale w sumie niezależnie od tego jaki smak / kolor itp. odbierzesz, to możesz go lubić albo nie i to nie zależy od właściwości tej rzeczy a jedynie od stosunku do niej. Tak sądzę, że jedna osoba lubi pomarańczę a druga nie, nie dlatego że inaczej im smakuje (choć tak się mówi, ale to uproszczenie i też bardziej chodzi o umysłowy odbiór a nie o
single


@StefanJedrzejewski: PAnie stefanie. Polecam pograć w Age of Empires III - do kupienia w internecie ( lub ściągnięcia hihihih za free)
Gra ma znacznie ładniejszą grafike a jest podobna do poprzedniczki. BArdzo fajna rozrywka.
Do tego polecam Panu pograć w Heroes III , czyli w 20 letnią gre - strategie turową. Coś epickiego - teraz już takich gier nie robią :/