Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki,

Od ponad 10 lat siedzę w #webdev (php5, mysql, javascript, jquery, angularjs, bootstrap, html5, css3) i coraz częściej nachodzi mnie ochota na wyspecjalizowanie się w jakimś bardziej twórczym języku programowania aniżeli php. Chciałbym tworzyć aplikacje mobilne, programować systemy automatyki domowej, współtworzyć systemy bankowe/rozliczeniowe/wytwórcze. Chciałbym brać udział w tworzeniu czegoś więcej niż kolejnej strony internetowej tudzież aplikacji webowej. Nie chciałbym jednak pisać gier, jakoś mi ta dziedzina nie leży.
Dodam jeszcze że jestem wielkim fanem i wielbicielem kryptowalut :-)
No i tutaj pojawia się pytanie: którego języka się uczyć?
C, Java, C#.NET, Python?
Podstawy tj. programowanie obiektowe, popularne wzorce projektowe, antywzorce, testy jednostkowe znam w teorii oraz w praktyce :-)
#programowanie #odwiecznydylemat #java, #cpp, #python, #dotnet
  • 9
@svider86: Piszę w .NET, więc wiadomo, że powiem: Jav... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie no, .NETem oblecisz wszystko to, co wymieniłeś. Do aplikacji mobilnych trzeba byłoby może dorzucić Xamarina, jeśli chcesz pisać nie tylko pod Windows Phone.
@mathix: Przez dwa lata tworzyłem front-end, który pobierał dane z backendu napisanego w javie i niestety trochę do javy się zniesmaczyłem chociażby dlatego że częstą przyczyną błędów była aktualizacja tomcasta no i zdarzały się zagwostki typu: dwie identyczne maszyny, dwa identyczne, świeżo postawione systemy, dwie identyczne konfiguracje środowiska a na maszynie A kod działał prawidłowo, na maszynie B były problemy.
W C#.NET pisałem przez jakieś pół roku i środowisko to wydało
@svider86: Jak banki to Java i COBOL (lol :P).

dwie identyczne maszyny, dwa identyczne, świeżo postawione systemy, dwie identyczne konfiguracje środowiska a na maszynie A kod działał prawidłowo, na maszynie B były problemy.

A tu jeszce Garbage Collector trzeba optymalizować dniami ;>
@IcyHot: Kupić książkę o javascript :-) Dziś bez znajomości tego języka nie ma czego szukać w webdev. Potem polecam naukę angularjs lub backbone no i praktycznie obowiąkowo jQuery + jQuery UI. Równolegle css3 oraz responsive designs oraz ogarnąć nowe tagi w html5. No i warto zapoznać się z biblioteką bootstrap od twittera. Bardzo ułatwia pracę.
@svider86: nie chciałbym wartościować podanych przez Ciebie języków więc może tylko dodam trzy grosze podając mój przykład - pracuję w dużym projekcie bankowym (usa) - backend w Pythonie (Django) + SCALA. Jest dużo ofert pracy w bankowości - często spotykam C#, Pythona, SCALA no i JAVA, ale patrząc przyszłościowo - na "czystą" Javę szkoda czasu imo.