Wpis z mikrobloga

#dziendobry Mirki, siedze sobie juz sobie tydzien na #emigracja w #holandia i dzisiaj jest moj drugi dzien w #pracbaza w #programowanie. Powiem szczerze, ze nie zaluje przeprowadzki, jest to moj pierwszy pierwszy raz poza granicami Polski. Tutaj jest jakos tak spokojnie i ludzie sa bardzo mili, miliony rzeczy do zobaczenia i zwiedzenia, do wiekszosci miejsc mozna sie dostac pociagiem/autobusem, nikt sie nie spieszy, zawsze jest czas na wszystko. Na razie pogoda dopisuje i jest slonecznie, ale z tego co mi nowe ziomki z pracy powiedzialy, czesto pada i lepiej sie na to przygotowac. Mam nadzieje, ze tu juz zostane i naucze sie holenderskiego, bo niby kazdy mowi po angielsku, ale jakos tak dziwnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie, nic nie palilem jeszcze, bo jest duzo ciekawszych rzeczy do zrobienia. #milegodnia
  • 42
@MarianAlkoholik: Jeszcze nie, bo za kasa tutaj nie przyjechalem, chcialem troche odpoczac od korpo w mniejszej firmie i jak na razie to wlasnie robie ( ͡° ͜ʖ ͡°) 15k przyjdzie z czasem, i to nie zadna degradacja, bo wybralem ta prace posrod innych, ktore oferowaly wiekszy hajs. W Polsce, moglem miec te 15k, ale nie chcialem, wybralem wyjazd, nie za chlebem, tylko za innym zyciem.
@rancosster: dostałeś 30% ruling? To dużo zmienia w domowym budżecie, jak nie dostałeś to pogadaj z pracodowcą czy jest taka opcja, jest bodajże pół roku od przyjazdu na złożenie wniosku

powodzenia w Holandii! A z ciekawości za ile (i gdzie) udało ci się znaleźć jakieś zakwaterowanie?
Załatwiłeś już sobie ubezpieczenie medyczne? (nie ma co zwlekać, i tak naliczą opłatę retroaktywnie od dnia przyjazdu do Holandii)
@sakfa: Jeszcze nie mam 30% ruling, bo ziomek z HRu, ktory zalatwia moja papierologie jest na urlopie jak wroci wszystko zalatwie razem z nim, bo rozmawialem na ten temat.
Mieszkanie mam w Haarlemie od firmy z rbnb na pierwszy miesiac, koszt okolo 1100 Euro z tego co widzialem. Nie zalatwilem jeszcze ubezpieczenia, bo nie mialem czasu, ale ogarne wszystko w nastepnym tygodniu.
@rancosster: Gratulacje.

Ja od niecałego tygodnia jestem w Hadze i rozsyłam CV, dzwonią agenci ale firmy długo odpowiadają. Żona pracuje już równo miesiąc w Leidschendam i mamy mieszkanie za pól ceny przez 3 miesiące z jej firmy (400e i w sumie blisko do centrum, bo już strefa płatnego parkowania ;)).

Długo szukałeś pracy? Znasz jakieś ciekawe agencje?

W Amsterdamie raczej nie szukałem bo to kawałek od Hagi (ewentualnie jak już nie
@wfm125m: Pracy szukalem przez agencje Mason Frank, bo oni zajmuja sie SalesForce. W sumie to zanim przyjalem ta oferte pracy to prowadzilem z 30 rozmow z firmami w roznych krajach w Europie, zeby miec jakis wybor. Oferte przyjalem ponad miesiac przed przylotem, bo musialem zlozyc wypowiedzenie.
@rancosster: A ja po 3 latach w NL w IT właśnie dorastam do powrotu do PL.
Niderlandzkiego się nie nauczyłem, bo i tak każdy gada po angielsku. Pogoda jest idealna... jeśli ktoś przyjechał tutaj do pracy i postanowi nie opuszczać biura.
Koszty życia są wysokie i pod tym względem wyjdę lepiej zarabiając 15k PLN, niż 3,5k €. Wreszcie będę mógł swobodnie pogadać w ojczystym języku z każdym i wychować dziecko w
@rancosster: Zbierałem się od jakiegoś czasu z podobnym tematem. Przyjechałem do NL do pracy fizycznej w celu podszkolenia języka ang. i znalezienia pracy jako #wevdev. Miałem trochę utrudniony kontakt jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne, ponieważ pracownicy działu HR dzwonili zazwyczaj w godzinach pracy. Po kilku tygodniach udało się. Bardzo mnie męczyła praca fizyczna więc chciałem jak najszybciej coś znaleźć. Zaproponowałem obecnemu pracodawcy że mogę przychodzić za darmo w wekendy żeby
@miras123: Dasz rade, no poczatek powinno ci to wystarczyc, abys doswiadczenie jakies zlapal na miejscu, pozniej moze cos nowego przyjdzie. Ja pracowalem prawie 3 lata w Polsce, a ze na rynku brakuje programistow Salesforce to bez problemu moglem przebierac w ofertach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bazingaxl: Za mieszkanie, nie place przez pierwszy miesiac nic, bo mam je z pracy, nastepne planuje wynajac tez gdzies w Haarlemie, koszt okolo 800 euro rachunki inclusive, do tego dostane 3k Euro na relokacje(wyposazenie mieszkania), pod koniec roku performance bonus max 4x wyplata, a w maju/kwietniu 13 pensja. Koszty zycia to wcale nie musi byc te 1000 Euro, wszystko zalezy od stylu zycia mozesz, wszelkie koszty dojazdu do pracy mam oplacane